Burak GÜRAN
2 years ago - 1 Dakika, 35 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Avrupa’ya Vizesiz Seyahat İçin Son 6 Kriter

Avrupa Birliği (AB), Türk vatandaşlarının Avrupa ülkelerine vizesiz girebilmesi için yerine getirilmesi gereken 6 kriter kaldığı belirtildi.

Avrupa’ya Vizesiz Seyahat İçin Son 6 Kriter


Türkiye ile AB arasında vize muafiyeti sağlanması için ön görülen 72 kriterin kalan 7’si için AB Bakanlığının şubatta ilettiği öneriler doğrultusunda en son 2018 yılının Mayıs ayında teknik detaylar görüşülmüş ve 6 kriterin karşılanmadığı belirtilmişti. İşte Avrupa Birliği'nin vize serbestisi (vize muafiyeti) için Türkiye'den yerine getirmesini beklediği maddeler.

Avrupa'ya vizesiz seyahat için yerine getirilmesi gereken maddeler

Terörle Mücadele Mevzuatı: Türkiye ile AB arasında ki en tartışmalı konu olan bu madde, AB tarafının beklentilerini tam olarak karşılamamış gibi görünüyor. AB’nin Terörle Mücadele Kanunu’nda, Ceza Muhakemesi Kanunu’nda ve Türk Ceza Kanunu’nda cezalandırma ve tutuklamayla ilgili ek değişiklik talebi bulunmakta.

Kişisel Verilerin Korunması: AB, bu konuda Türkiye’nin yaptığı önerileri olumlu karşılamıştı. Sorun teşkil eden tek beklenti olağanüstü halin kaldırılmasıydı.

Cezai Konularda Adli İş birliği: Bu sorunun odak noktasında Türkiye’nin Kıbrıs’ı tanımaması ve bu yönde olumlu bir değişim göstermemesi yer almakta. AB, Türkiye ile Kıbrıs arasında doğrudan muhatap olmadan işbirliği sağlanılması için farklı bir yol aramakta.

Europol ile anlaşma: Kişisel Verilerin Korunması ile ilgili kanunun AB standartlarıyla uyumlu hale gelmesi gerekmekte.

Yolsuzlukla Mücadele: bu kriterle ilgili pratik çözümler üzerine yoğunlaşan AB heyeti, Türkiye’den Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Üyeliği Etik Kanunu teklifinin son hali hakkında bilgi istedi.

Geri Kabul Anlaşması: Bu anlaşmayı uygulamak için vize muafiyetinin başlamasını bekleyen Türkiye, Yunanistan ile arasındaki protokolü askıya aldı. AB tarafı bu söz konusu bu gerilimin yeni sıkıntılara yol açma riski taşıdığı düşünmekte.

Biyometrik Pasaportlar: Bu konuda yapılan değişiklikler AB uyumluluğu kapsamı içersinde yeterli görüldü. Heyet bu kriterin karşılandığını dile getirdi.