AYNUR TALIBLI
1 year ago - 3 Dakika, 17 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

"Kutlu Zafer Bakü" Dizisi Yapılmalı

Yazar: Aynur Talibli. Tarih ve Medeniyet Araştırmacısı

"Kutlu Zafer Bakü" Dizisi Yapılmalı


 Türk'ün şanlı tarihine kanlarıyla zaferler yazan, Türk İslam ülküsünü yüce tutan, kalbindeki Allah aşkı ve vatan sevgisiyle düşmanı Türk'ün toprağında barındırmayan kahramanlarımız her zaman bizim gurur kaynağımız olmuştur. Fatih Sultan Mehmet Han Gazi’ye atfedilen “Türk olmak zordur, çünkü dünya ile savaşırsın, Türk olmamak daha zordur, çünkü Türk ile savaşırsın.” sözleri aslında tarihimizin özetidir diyebiliriz.

Tek Türk ulusudur ki, asla sömürgecilik ve faşistlik gibi bir kara lekeyi tarihinin sayfasına yazmamıştır.Türk'ün eli asla masumun kanına bulaşmamıştır. Bugün eğer tarihimizle gurur duyuyorsak bunu asil atalarımızın kalplerindeki Allah aşkına ve vatan sevgisine borçluyuz. İşte bu aşkın ve sevginin gücüyle atalarımız hain düşmanı yenmişlerdir.

Prof. Dr Tufan Gündüz hocanın söylediği gibi " Türk beklenendir". Evet, Türk tarih boyu her zaman umutla beklenmiştir. Türk, zalimin zulmünden mağdurun, zorda olan ümmetin beklediğidir. Ne zaman ki, Türk'ün şanlı tuğu, bayrağı bir semada süzülüyorsa orada huzur vardır demektir. Çünkü Türk vefalıdır, cefakeştir, mazlumun yanında ve zalimin karşısındadır. Azerbaycan Türkü şair Ahmet Cevat Kafkas Türk İslam ordusunun zaferine armağan ettiği "Çırpınırdın Kara deniz" şirinde Türk'ün vefasından şu sözlerle bahsetmiştir:

Çırpınırdın Kara deniz, bakıp Türk'ün bayrağına!

«Ah!..» deyerdin, heç ölmezdim düşebilsem ayağına!

Ayrı düşmüş dost elinden, İller var ki, çarpar sinen!..

Vefalıdır geldi-giden, Yol ver Türk'ün bayrağına

Bu sözleri okuyunca sakın benim soyuma olan sevgimden aşırı abarttığımı düşünmeyiniz. Bu gerçeğin özü ve tarihin sayfalarında yaşanan ve yazılandır. Aslında bu makaleyi yazmamın bir sebebi var. 

Yakınlarda son bölümü yayınlanan Irak'ta olsada gönülümüzden ırak olmayan Kut'daki Kutlu Türk zaferini bizlere anlatan TRT dizisi, "Kutlu Zafer" veya ilk adıyla "Mehmetçik Kut'ül Amare" dizisini izlerken bu makaleyi yazma kararını aldım. Öncelikle "Diriliş Ertuğrul'',"Kutlu Zafer" gibi tarihimizle ilgili böyle güzel diziler yapıp yayınlayan TRT'ye özellikle teşekkür ederim. 

Bu diziler sayesinde yeni nesil Türk gençliğinin tarihimize ilgisi artıyor, özünü tanıyor ve zaferlerimizle gurur duyuyorlar. Ben bu makalemde TRT'ye sesleniyor ve bir Azerbaycan'lı Oğuz Türk kızı olarak Azerbaycan Türkleri ve Anadolu Türklerinin ortak zaferi olan "Kutlu Zafer Bakü'' isimli bir dizi yapmalarını rica ediyorum. 

Çünkü 1918 yılında kazanılan bu şanlı zaferin dünyada geniş kitleler tarafından duyulması,  kadim Türk şehri Bakü' yü Türk yurdu Azerbaycan'dan koparmaya çalışan düşmandan kurtuluşunun ve Kafkas Türk İslam Ordusu'nun kahramanlığının anlatılması bakımından böyle bir dizinin yapılması önemli ve gereklidir. 

"Kutlu Zafer Bakü" Dizisi Yapılmalı


Bugün, 1990 yılında Türk şehri Bakü'nün ikinci defa düşmandan kurtuluşu uğrunda şehit olmuş Azerbaycan Türkü kandaşlarıyla, candaşlarıyla Bakü' nün koynunda aynı şehitlikte yatan Kafkas Türk İslam Ordusu'nun bireyleri Anadolu Türkü er oğlu er kandaşlarımızın, soydaşlarımızın desteği ve yardımıyla kazandığımız bu zafer çok önemli ve değerlidir. 

Bu şanlı zafer Azerbaycan Türkleriyle, Türkiye-Anadolu Türklerinin kardeşliğinin en güzel örneği en güçlü kanıtıdır. Eğer bu şanlı Ordu Bakü'ye desteğe gelmeseydi neler olurdu? Yaşanacak olanları Azerbaycan Türk'ü şairimiz Ahmet Cevat şu dizelerinde çok güzel anlatıyor:

Şu karşıki duman çıkan bacadan

Sen gelmeden iniltiler çıkardı.

Gecikseydin mazlumların feryadı

Yeri, göğü, kainatı yakardı!

Ortak Türk Tarihimiz için bu kadar önemli kutlu zaferin vefa dolu kardeşlik destanının "Kutlu Zafer Bakü" isimli bir TRT dizisinde konu edilmesi ve yayınlanmasının çok gerekli olduğunu düşünüyor ve rica ediyoruz.

P.S. Hə zaman öz məsləhətləri və dəyərli bilgiləri ilə dəstək olan Türk komutan İshak Çelik bəyə təşəkkürümü bildirirəm!