Aiperi Seiitbekova
4 years ago - 1 Dakika, 32 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Aytmatov Ölümünün 10. Yılında Anıldı

Kırgız edebiyatının önderi Cengiz Aytmatov, ölümünün 10. yılında Bişkek'teki mezarının başında anıldı.

Aytmatov Ölümünün 10. Yılında Anıldı


Bugün, 10 Haziran'da Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te dünyaca ünlü Kırgız yazar ve siyaset adamı Cengiz Aytmatov ölümünün 10. yılında mezarının başında anıldı.

Ata-Beyit Mezarlığı'nda gerçekleşen anma töreninde, Kur'an-ı Kerim'in okunmasının ardından yazarın kabrine çelenk ve çiçek bırakıldı.

Anma törenine yazarın ailesi ve akrabalarının yanı sıra Başbakan Muhammedkalıy Abılgaziyev başta olmak üzere birçok hükümet yetkilisi, yerel yönetimlerin temsilcileri ve sevenleri katıldı. 

Türk Dünyasının sevilen yazarı Cengiz Aytmatov

Cengiz Aytmatov, Kırgızistan'ın Talas bölgesindeki Şeker köyünde 12 Aralık 1928 tarihinde dünyaya gelmişti. 

1952 yılında “Gazeteci Çocuk Dzyuyo” adlı hikayesi ile yazarlığa başlayan Aytmatov, 1958 yılında ''Cemile'' romanıyla uluslararası ün kazanmıştı. 

Yazarın “Dağlar Devrildiğinde”,  “Gün Olur Asra Bedel”, “Fuji-Yama”, “Beyaz Gemi”, “Selvi Boylum Al Yazmalım”, “Elveda Gülsarı”,  “İlk Öğretmenim”, “Cemile”, “Yüzyüze”, “Zorlu Geçit”, “Toprak Ana”, “Cengiz Han’a Küsen Bulut” gibi birçok eseri  Türkçe dahil yüz elliyi aşkın dile tercüme edilmişti.

Eserleriyle hem Kırgızları hem de Kırgızistan'ı dünyaya tanıtan ünlü yazar, yazarlığın dışında, ülkesini Lüksemburg, Belçika ve Hollanda’da yaşamının sonuna kadar büyükelçi olarak temsil etmişti. AB, NATO, UNESCO ve Benelüks ülkeleri gibi uluslararası ortamlarda Kırgızistan'ın delegeliğini de üstlenmişti.

Aytmatov, 2008 senesinde, bir film çekimleri için Tataristan'ın başkenti Kazan'da rahatsızlanmıştı. Yazar, böbrek yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü Almanya’daki Klinikum Nord hastanesinde 10 Haziran 2008 tarihinde vefat etmişti.

Aytmatov Ölümünün 10. Yılında Anıldı


Cengiz Aytmatov, Bişkek'teki Kırgız aydınlarının Ata-Beyit Mezarlığı'nda, babası Törökul Aytmatov'un yanına defnedilmişti.