Aiperi Seiitbekova
2 years ago - 1 Dakika, 10 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Aytmatov'un 'Asra Bedel Bir Gün'ü' Çince Yayımlandı

Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'un 'Asra Bedel Bir Gün' adlı romanının Çince çevrisi, Çin Halk Cumhuriyeti'nin Şanghay şehrinde tanıtıldı.

Aytmatov


Çin'in Şanghay şehrindeki Doğu Çin Pedagoji Üniversitesi'nde Kırgız yazar Cengiz Aytmatov konulu bilimsel bir konferans düzenlendi.Konferansta yazarın ''Asra Bedel Bir Gün'' adlı eserinin Çince çevirisinin tanıtımı yapıldı. 

Çinli kitapseverleri için yayımlanan kitap, Doğu Çin Pedagoji Üniversitesi'nin yayınevinde basıldı.

Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasına göre, Aytmatov konferansı Kırgızistan'ın Çin'deki Büyükelçliği'nin inisiyatifleri ile düzenlendi.

Aytmatov


Aytmatov'un ilk romanı

“Gün Olur Asra Bedel” , büyük yazar Cengiz Aytmatov’un 1980 yılında yazdığı ilk romanıdır. Alt tema olarak bir çok konuya değinen roman, tarihi yaşanmışlıklar ile bilim kurguyu bir araya getiriyor. Romanda olaylar Baykonur uzay üssünün yakınlarındaki bozkırda  bulunan Boranlı istasyonunda geçiyor. Yazar, insanların hürriyetsizliğini ve cahilliğini ''mankurtçuluk'' ile simgeleyip bu konuları tarihi yaşanmışlıklar ve bilimsel kurgularla anlatır. 

Aytmatov'un ilk romanı “Gün Olur Asra Bedel” ilk kez 1981 yılında 60'den fazla dile çevirilerek yayımlandı.Dünya genelinde toplam 60 yeni baskısı yapılan eser Türkiye'de ise 10 kez tekrar yayımlandı.

Aytmatov


Cengiz Aytmatov, 12 Aralık 1928'de Kırgızistan'ın Şeker köyünde dünyaya geldi. Eserleri 150'den fazla dile çevrilen dünyaca tanınan büyük yazar, 10 Haziran 2008'de Almanya'da tedavi için kaldırıldığı hastanede  hayatını kaybetmişti.