Oğuzhan Er
2 years ago - 1 Dakika, 51 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Aytmatov’un Ölümsüz Eseri “Cemile” Bakü’de Sahnelendi

Türk Dünyasının önde gelen yazarlarından olan Cengiz Aytmatov’un ölümsüz eseri “Cemile” Bakü’de sahneye kondu.

Aytmatov’un Ölümsüz Eseri “Cemile” Bakü’de Sahnelendi


Azerbaycan Devlet Rus Dram Tiyatrosu’nda sahneye konan Cemile oyununun, Cengiz Aytmatov’un doğumunun 90. Yılı münasebetiyle gerçekleştirildiği açıklandı.

Uluslararası Türk Kültür ve Mirası Vakfı Direktörü Efendiyeva, Cengiz Aytmatov’un çalışmalarının vatanseverlikle dolu olduğunu, eserlerinde ise Kırgızistan'ın zengin kültürü ve geleneklerine yer vererek Kırgız halkının yaşam ve özlemlerini dile getirdiğini ifade etti.

Efendiyeva, ayrıca destekleri için Azerbaycan Kültür Bakanlığı, Yazarlar Birliği, Kırgızistan Büyükelçiliği, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Parlamenter Asamblesi’ne de teşekkürlerini sundu.

Azerbaycan Kültür Bakanı Abulfas Garayev ise “Cengiz Aytmatov, parlak bir nesir yazar, bu kült kişilik bize çok büyük bir miras bıraktı, o kalbimizde sonsuza kadar yaşayacak. Azerbaycan'ı çok sevdi, halkımıza büyük bir sıcaklıkla davrandı, sık sık buraya geldi. Azerbaycan Kültür Bakanlığı, Aralık ayında planlanan büyük yazarın 90. yıl dönümü vesilesiyle büyük çaplı bir etkinlik için hazırlanıyor. Kendisiyle tanıştığımı hatırlatmak isterim, Cengiz Törökuloviç harika bir insandı. Türk dünyasının gurur kaynağıdır. Yazarla veda törenine nasıl katıldığımı hatırlıyorum. Bu telafisi zor bir kayıp.” sözleri ile duygularını dile getirdi.

Gösteri sırasında sahne alan ASSOL Holding Direktörü Assol Moldokmatova ise "Cengiz için Ağlamak" şiirini okuyarak dinleyiciler tarafından uzun süre alkış aldı

Yine konuşmacılardan sonra sahneye çıkan Cengiz Aytamatov’un oğlu Askar Aytmatov“Daha küçükken 8 yaşımda babam beni Bakü’ye getirdi. Bu benim ilk yurt dışı ziyaretim idi. İşte o zaman Bakü ve Azerbaycan’ı sevdim. Ülkenizde birçok insanın babamın çalışmalarının hayranı olduğunu biliyorum, benim için bu büyük bir onur. Eminim bugünkü performans da büyük bir başarı olacak, çünkü “Cemile” hikâyesi, Cengiz Aytmatov'un en popüler eserlerinden biri olan aşk şarkısı. Bugün burada olan herkese teşekkür ediyorum.” sözleri ile katılımcılara minnetini sundu.

Yapılan konuşmaların ardından ise oyun sahnelendi. 

İzleyiciler tarafından tam not alan oyun; Cengiz Aytmatov’un yazdığı ilk büyük romandır.