Aiperi Seiitbekova
3 years ago - 1 Dakika, 5 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Aytmatov'un "Selvi Boylum Al Yazmalım"ı Yeniden Beyazperdeye Taşınıyor

Film, Kırgız ve Özbek oyuncularının katılımıyla çekilip, galası Cengiz Aytmatov'un doğum tarihi 12 Aralık'ta yapılacak. 


Aytmatov


Ünlü yazar Cengiz Aytmatov'un ''Selvi Boylum Al Yazmalım'' eseri yeniden  Kırgızistan'ın ''Dan'' yapım şirketi ve Özbekistan'ın ''Uzbekkino''  Milli Film Ajansı'nın işbirliğiyle beyazperdeye taşınıyor.  

Çekimleri 20 Haziran'da başlanması beklenen filmin baş rollerini hem Kırgızistan'ın hem Özbekistan'ın ünlü oyuncuları üstlenecek. 

Filmin baş kahramanı İlyas'ı Adis Rajapov (Özbek), Baytemir'i Ulukbek Kadırov (Özbek), Asel'i Madina Talipbek (Kırgız), Kadiça'yı Elina Abay Kızı (Kırgız) canlandıracak. 

Senaryosu Kırgız yazar Kerez Zarlıkova tarafından yazıldı. Yönetmenliğini ise Özbek yönetmen Sarvar Karimov yapacak. Filmde eserin anlamı hiç değiştirilmeden şuanki zamana taşınacak.

Film, yaz boyu  Taşkent, Namangan, Fergana'da ve Taşkent'in merkezindeki yüksek geçitte, Kırgızistan'ın Balıkçı şehrinde çekilecek. 

Bu işbirliği, Kırgız tarafının teklifiyle başlatıldı. Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev'in de desteğine sahip olan filmin galası, Cengiz Aytmatov'un  doğumunun 90.yıl dönümüne ithafen 12 Aralık'ta yapılması bekleniyor. 

Cengiz Aytmatov'un ''Selvi Boylum Al Yazmalım'' eseri toplumda 'Kırmızı Eşarp'' olarak da bilinmektedir.  Daha önce bu eserden esinlenerek hem Kırgızistan'da hem Türkiye'de de filmler çekilmişti. Türk yapımında eserin baş kahramanı Asel'i Türkan Şoray canlandırmıştı.

Kaynak: azattyk.org