Oğuzhan Er
3 years ago - 1 Dakika, 48 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Azerbaycan Bağımsızlık Gününü Kutluyor

Kardeş ülke Azerbaycan, bağımsızlık coşkusunu 27.kez kutluyor. Sovyetler Birliği’nin dağılmasından ardından Bağımsızlıklarını bir bir ilan eden Türk Cumhuriyetleri arasında yer alan  Azerbaycan, bağımsızlık uğruna oldukça büyük çileler çekmek durumunda kalmıştır.

Azerbaycan Bağımsızlık Gününü Kutluyor


1980'li yıllar Azerbaycan için her anlamda baskıların olduğu bir yıl olarak dikkat çekmektedir.
Doğal zenginlikler tahrip edilmiş, din ve milli benlikler taciz edilmiştir.19 Şubat’ta bir miting ile tepkisini gösteren halk, Başkan Bağırov’u istifaya zorlamış, görevi bırakmasının ardında ise onun yerine göreve Vezirov getirilmiştir. Mitinglerin devam etmesi sonucu Sovyetler Birliği sokağa çıkma yasağı getirmiştir.19 Ocak gecesi Bakü çevresinde 131 kişi hayatını kaybetti ve 744 kadar kişi yaralandı. Vezirov’un Moskova’ya dönmesiyle Azerbaycan halkı bağımsızlık talebini yineledi. 20 Ocak'ta “Kara Ocak” günü Sovyetler tarafından bir vahşete imza atılması sonrasında bağımsızlık talebi daha da güçlendi.30 Ağustos 1991’de bağımsızlığın ilan edilmesine karar verildi. Ermenistan’ın Dağlık Karabağ bölgesinde hak talep etmesi, çatışmalara sebep olsa da Ekim 1991’de Azerbaycan son kez bağımsızlığını ilan etmiştir. Bağımsız Azerbaycan, 27 yıl önce Azerbaycan Ali Meclisi’nde, 18 Ekim 1991 oturumunda ''Azerbaycan Cumhuriyeti Bağımsızlığı'' anayasal tasarısı oybirliği ile kabul edildi.

29 Aralık 1991 günü Azerbaycan'da bir halkoylaması gerçekleştirilerek halka bir soru soruldu: ''Siz ''Azerbaycan Cumhuriyeti Bağımsızlığı'' anayasa tasarısını onaylıyor musunuz?'' sorusu karşılık Azerbaycan halkı, Azerbaycan'ın bağımsızlığı adına oyunu kullandı.

Mayıs 1992'de Azerbaycan Milli Meclisi, Üzeyir Hacibeyov'un bestelediği ve Ahmet Cavad'ın yazdığı şiir ile Azerbaycan İstiklal Marşı'nı onayladı. Parlamento tarafından, 3 renkli ve ay yıldızlı bayrak,Devlet Bayrağı olmuş ve Devlet Arması olarak kabul görmüştür.

Ayaz Muttalibov'un kısa süren Cumhurbaşkanlığı ardından, Ebulfez Elçibey 7 Haziran 1992 tarihinde Bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti'nin ikinci Cumhurbaşkanı oldu.

Öte yandan gün içerisinde Türkiye’de de aralarında Galatasaray, Fenerbahçe, Trabzonspor ve Beşiktaş gibi önde gelen spor kulüplerinin yanı sıra, bir çok sivil toplum örgütü resmi İnternet kanalları aracılığı ile Azerbaycan'ın Bağımsızlık Günü’nü kutlamayı ihmal etmedi.