Türkan Hüseynova
1 year ago - 47 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Özbekistan'da Türkoloji Konferansı Gerçekleştirilecek

Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te 11-12 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek olan Türkoloji konferansına Azerbaycanlı bilim adamları ve Türkologlar katılacak.

Özbekistan


Ali Şir Nevai Taşkent Devlet Özbek Dili ve Edebiyatı Üniversitesi ve Kazakistan'daki Türk Akademisinin iş birliğiyle 11-12 Mayıs tarihlerinde Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te "Özbek Dilinin Uluslararası Türkolojide Rolü" konulu bir uluslararası konferans gerçekleştirilecek.

Konferansa Azerbaycan, Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan ve Rusya'dan ünlü bilim adamları ve Türkologların katılımı beklenmektedir. Konferansta Ali Şir Nevai Taşkent Özbek Dili ve Edebiyatı Üniversitesinin rektörü Prof. Şuhrat Siracettinov, Uluslararası Türk Akademisinin başkanı Prof. Darhan Kıdırali ve Azerbaycan Kültür Merkezinin müdürü Samir Abbasov konuşma yapacak.

Taşkent'te faaliyet gösteren Haydar Aliyev Azerbaycan Kültür Merkezi de etkinliğe destek sağlayanlar arasında yer alıyor. Konferansta ünlü Türkolog Yunus Oğuz da Türkolojinin güncel sorunlarına ilişkin bildirisini sunacak.

Etkinlik kapsamında üniversitede Uluslararası Türkoloji Araştırmaları Merkezinin açılışı da planlanıyor.

Kaynak: www.medeniyyet.info