Türkan Hüseynova
4 years ago - 1 Dakika, 2 Saniye
traz
en
kk
ky
uz
ru
tk

Azerbaycan'da 200 Manatlık Banknot Piyasaya Giriyor

Azerbaycan Merkez Bankası'nda 23 Mayıs tarihinde Azerbaycan Halk Cumhuriyetinin 100. yıl dönümü ve Haydar Aliyev'in 95. yıl dönümü münasebetiyle  hazırlanmış hatıra para birimi simgesi ve yeni 200 Manatlık banknotların tanıtım töreni gerçekleşti. 

Yeni 200 Manatlık banknotların tasarımının hazırlanması için yapılan yarışmada ABD'nin “Crane Currency” şirketi tarafından sunulan tasarım beğenilmişti. banknot, bir sıra şirketlerin sunduğu koruma sistemlerin entegre edilmesiyle Giesecke+Devrient şirketi tarafından üretildi.

Yeni banknotun üzerinde Azerbaycan'ın başkentinin, milli halı örneklerinin öğeleri ve diğer milli süslemeler tasvir edilmiştir. Bir sonraki aydan itibaren yeni banknotun piyasaya sunulması bekleniyor.

Azerbaycan


Azerbaycan Halk Cumhuriyeti'nin 100. yıl dönümüyle ilgili tasarlanan hatıra para birimi simgesi, ağırlığı 1, ¾ ve ½ troy ons olan altından oluşmaktadır. Hatıra para birimi simgesinin ön yüzünde güneş, Azerbaycan haritası, güvercin tasvirine ve cumhuriyetin kuruluş tarihine yer verilmiş, arka yüzünde ise devlet arması, hilal ve sekiz köşeli yıldız tasvir edilmiştir.

Haydar Aliyev'in 95. yıl dönümüne ilişkin hazırlanan hatıra para birimi simgesi, ağırlığı 1 troy ons (31,1 gram) altın ve platin altın karışımından oluşuyor. Simgenin üzerinde devlet bayrağı ve Haydar Aliyev'in altın ve platinden hazırlanmış portresi, arka yüzünde ise devlet arması yer alıyor.

Kaynak: report.az