Aynur Toleubayeva
2 years ago - 1 Dakika, 9 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

'Altın Elbiseli Adam' Azerbaycan'da Sergilenecek

Kazakistan Cumhuriyeti Milli Müzesi'nin uluslararası sergi projesi ''Dünya Müzelerinde Altın Elbiseli Adam'' çerçevesinde Bakü'de ''Ulu Bozkırın Mirası: Kuyumculuk Sanatının Şaheserleri'' adlı sergi açılıyor.  

Etkinlikte Kazakistan Ulusal Müzesi Fonu'nun M.Ö. 7.-3. yüzyıllara ait altın eşyalar koleksiyonu, yaklaşık 170 gümüş parçadan oluşan kadın takı ve süs eşyaları, Almatı bölgesi Esik köyünde  bulunan Altın elbiseli Saka savaşçısı sergilenecek. 


Bakü'deki Azerbaycan Milli Müzesi'nde gerçekleşecek olan sergi, 22 Mayıs-1 Temmuz 2018 tarihleri arasında ziyarete açık olacak. 

Kazakistan sınırları dışına ilk defa 2017 yılında çıkarılan ''Altın Elbiseli Adam'', bundan önce Beyaz Rusya ve Rusya'da sergilenmişti. 

''Dünya Müzelerinde Altın Elbiseli Adam'' projesinin 2020 yılına kadar Asya, Avrupa ve Bağımsız Devletler Birliği ülkelerinde ve Amerika'da gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Pojenin amacı, yabancı izleyiciyileri Erken Demir Çağı Avrasya'nın Büyük Bozkır Kuşağı'nın kültürel mirası ile tanıştırmaktır. 


Kazakistan’ın ulusal sembollerinden biri olan, 20. Yüzyılın önemli arkeolojik buluntusu ''Altın Elbiseli Adam'', 1969-1970 yıllarında Kazakistan'ın Almatı şehrinin Esik köyünde ünlü Kazak arkeolog Kemal Akişev’in önderliğinde yapılan kazı çalışmaları sırasında bulunmuştu. Bu eser, Saka dönemine (M.Ö. 5.yy.) ait bir kurgandan çıkartılmıştır. Giyim kuşamı tamamen altından yapılmış askerin genç Saka prensi olduğu belirtilmiştir.

Kaynak: www.tengrinews.kz