Türkan Hüseynova
3 years ago - 54 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Azerbaycan'da Azerbaycan Halk Cumhuriyeti'nin 100. Yıl Dönümü Kutlandı

Azerbaycan'da Azerbaycan Halk Cumhuriyeti'nin 100. yıl dönümüne ithafen birtakım etkinlikler düzenlendi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Azerbaycan Halk Cumhuriyeti'nin 100. yılına özel kitap bastırdı. "Azerbaycan Halk Cumhuriyeti'nin Kuruluşunun 100. Yılı: Doğuda İlk Demokratik Cumhuriyet (1918-1920)" adıyla yayımlanan kitabın yazarı Azerbaycan'ın Mısır Büyükelçiliği'nin basın müdürü Emil Rahmanov. Arapça yayımlanan kitap, Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Uluslararası Gelişime Yardım Ajansı'nın destekleriyle basıldı. Kitap, 1918 yılından 2018 yılına kadar olan dönemi kapsayıp, girişten ve beş bölümden oluşmaktadır.

Azerbaycan


Ayrıca “Azərxalça”nın ("Azerhalı" Açık Anonim Şirketi) tüm şubelerinde yeni halılar dokunuldu. Halılar eski ve geleneksel Türk sembollerini kendinde barındıran nakışlarla süslendirildi.. 

Haydar Aliyev Fonu'nun girişimi, Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Bakü Medya Merkezi ve "Bölgesel Gelişim" sosyal birliğinin iş birliği ile Azerbaycan Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılı dolayısıyla Azerbaycan'ın kuzey batısındaki Gusar ilinde, Büyük Kafkas dağlarında, deniz seviyesinden 3740 metre yükseklikteki yeni zirveye ulaşıldı. Zirveye "Cumhuriyetin 100 yıllık zirvesi" ismi verildi.

Azerbaycan

Kaynak: trend.az