Oğuzhan Er
3 years ago - 1 Dakika, 10 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Azerbaycan’da Düzenlenen Nar Festivali Renkli Görüntülere Sahne Oldu.

Azerbaycan’ın Göyçay kenti bir başka festivale ev sahipliği yapıyor. Bu yıl on üçüncü kez gerçekleşen Nar Festivaline ilgi ise oldukça yoğun.

Azerbaycan’da Düzenlenen Nar Festivali Renkli Görüntülere Sahne Oldu.


Göyçay
bölgesinde, AzNar'ın desteği ile Azerbaycan Kültür Bakanlığı tarafından düzenlenen nar festivali, farklı türdeki narların bir arada olmasının yanı sıra birçok yöresel lezzettin de sergilenmesine olanak tanıyor.

Çok talep edilen meyveler arasında yer alan nar, Azerbaycan’da bol miktarda yetişen bir meyvedir. Ayrıca nar, kimi zaman da Azerbaycan’ın sembolü dahi olmuştur. Adına çeşitli şarkılar, şiirler ve ilahiler yazılmıştır.

Göyçay kenti, Azerbaycan’ın Nar Başkenti olarak biliniyor.

Azerbaycan’da Düzenlenen Nar Festivali Renkli Görüntülere Sahne Oldu.


Azerbaycan'da uzun bir süredir beklenen Nar Festivali, oldukça keyifli etkinliklerin gerçekleştiği, türlü lezzetlerin sunulduğu bir etkinlik olarak bilinir. Etkinlikte dikkat çekenlerden bir diğeri ise kuşkusuz "en ağır nar "ve" en çok meyve suyu alınan nar"  yarışmaları oldu.

Çeşitli müzik ve dans gruplarının renk kattığı Nar Festivali 2 gün sürdü. 

Azerbaycan'da her yıl yaklaşık 40 bin ton tatlı meyve toplanıyor. 

Azerbaycan'da yetiştirilen meyveler arasında önemli bir yeri olan birbirinden lezzetli nar türlerinin tadına bakmak için Nar Festivali oldukça iyi bir seçenek olarak değerlendirilebilir. Bu coğrafyada yetiştirilen en meşhur nar çeşitleri ise "Veles", "Şirin", "Gülöyşe", "Şikhbaba" olarak sıralanabilir. Yetiştirilen narlar, çok taneli ve meyve suyu üretiminde kullanılan bol sulu sınıflarında pazara sunuluyor.