Türkan Hüseynova
4 years ago - 1 Dakika, 31 Saniye

Azerbaycan'ın Şifa Çamuru

Dünyanın 42 ülkesinde balçık volkanı mevcuttur. Azerbaycan dünyada balçık volkanlarının ender gelişim bölgesi gibi tanınmaktadır. Balçık volkanların 1/3’i Azerbaycan’da, 16000 km² alanda toplanmıştır. Dünyada bilinen 2000’den fazla balçık volkanından 344’ü Azerbaycan’ın doğusunda ve onunla sınırdaş Hazar denizi çevresinde bulunmaktadır. Balçık volkanlarının tüm çeşitleri (faaliyette olan, sönmüş, gömülmüş, petrol çıkaran, sualtı, ada volkanları) Azerbaycan’da mevcuttur.

Azerbaycan’da balçık volkanlarının en geniş yayıldığı alan Abşeron yarımadası, Şamahı-Gobustan, Aşağı Küryan çöküğü, Bakü takımadalarında ve Gürcistan sınırındadır.

Azerbaycan

Balçık volkanlarının tedavi amaçlı faydaları:

Volkan suları iyot, bor, bromla, balçığının bileşimleri ise önemli mikro unsurlarla zengin olduğundan birtakım hastalıkların tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır. Daha 1980’lerde Azerbaycan’ın 16 tıbbi kurumunda volkan balçığı: sinir sistemi, deri ve eklem hastalıklarının poliartrit, radiculitis, hepatit ve birçok deri hastalıklarının tedavisinde uygulanmaktaydı. Volkan balçığından kozmetolojide de faydalanılmaktadır. Volkanik çamur bakır, iyot, potasyum, magnezyum gibi 24 çeşit mineralden oluşur. Azerbaycan Sağlık Bakanlığı’nın satış izni verdiği volkanik çamur diş tedavisinde de kullanılmaktadır.

Azerbaycan

Volkan kili inşaatta çok kullanılan doğal bir hammaddedir.

Volkanların faaliyeti depremlerin de habercisidir. Depremin oluşmasına yakın volkanların aktifleştiği görülmektedir. Yer yüzüne çıkan gaz ve mineral suyun bileşimlerindeki bazı kimyasalların değişimlerine takiben depremin ne zaman gerçekleşebileceği tahmin edilebilir.

Balçık volkanları ekoturizm için de yararlıdır. 2009 yılında Azerbaycanca, Rusça ve İngilizce kılavuz kitapçığı yayınlanmış ve 25 çamur volkanını kapsayan alana Bakü’ye gelen turistler için turlar teklif edilmiştir. Azerbaycan'daki balçık volkanları doğal anıt statüsü almış ve devlet tarafından korunmaya alınmıştır.