Türkan Hüseynova
3 years ago - 47 Saniye
traz
en
kk
ky
uz
ru
tk

Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri 100. Yılını Kutluyor

Azerbaycan 26 Haziran'da Silahlı Kuvvetlerinin 100. yılını kutluyor.

Azerbaycan Halk Cumhuriyeti'nin (AHC) 28 Mayıs 1918 tarihinde kurulmasından sonra bir dizi reformlar yapılarak, AHC'nin 26 Haziran 1918 tarihli kararıyla Müslüman Askeri Kolordusu oluşturuldu.Sonradan Azerbaycan Kolordusuna dönüştürüldü. Kolordunun komutanına orgeneral rütbesi verildi. Azerbaycan Kolordusu komutanı hükümetin özel talimatlarını yerine getirmeye başladı. Böylece Azerbaycan Milli Ordusunun temeli oluşturuldu. AHC'nin Savunma Bakanlığı 1 Ağustos 1918'de kuruldu. 

Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri 100. Yılını Kutluyor


Milli Ordu, Osmanlı İmparatorluğunun Kafkas İslam Ordusu ile Bakü ve çevresindeki şehirleri Ermeni-Bolşevik işgalinden kurtardı. Bu askeri birimler, Mugan ve Askeran'daki milli hükümete karşı ayaklanan isyanları yatırdı ve Gazah şehrindeki Ermeni ordu birliklerini hüsrana uğrattılar. Azerbaycan ordusu Hüseyinhan Nahcivanski, İbrahim ağa Usubov, Hamid Gaytabaşı, Kazım Gacar, Cavad bey Şıhlınski, Hebibbey Selimov gibi yetenekli orgeneraller yetiştirdi.


Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri 100. Yılını Kutluyor


Azerbaycan Cumhuriyeti Eski Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in 22 Mayıs 1998 tarihli kararıyla 26 HaziranAzerbaycan Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri günü olarak ilan edildi. Azerbaycan Hava, Kara, Deniz Kuvvetleri kutlamalar için bir kaç gündür hazırlık yapıyordu.

Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri 100. Yılını Kutluyor

        Video için