Oğuzhan Er
3 years ago - 1 Dakika, 16 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Azerbaycan Tarımsal Kapasitesini Artırıyor

Piyasalardaki hızlı değişim ile birlikte ekonomik krizden olumsuz etkilenmeyi en aza indirgemek isteyen Azerbaycan, tarım çalışmalarına hız verdi.

Azerbaycan Tarımsal Kapasitesini Artırıyor


Teşvik programları ve desteklerle tarımda istihdamı arttırmak isteyen Azerbaycan, bu konuda yoğun mesai harcıyor.Öncelikli hedef ise ihracat kapasitesini mümkün mertebe yüksek tutmak. Teşvik kapsamında öncelikli ürünler arasında ise pamuk, tütün, şeker pancarı, buğday, pirinç ve ipek kozası bulunuyor.

Azerbaycan Tarım Bakanlığının verilerine göre teşvik ve reformlar sayesinde tarım sektörü 2018'in ilk 9 ayında, 2017'in aynı dönemine göre yüzde 4,3 büyüdü.

Azerbaycan'da yetişen meyveler 

Geleneksel tarımın ötesinde Azerbaycan'ın güney bölgesinde tropik meyveler yetiştiriliyor. Lenkeran ve Masallı'da Güney Amerika kıtasına has kaymak ağacı meyvesi, Doğu Asya kökenli kivi, dünyanın en pahalı ve sıra dışı meyveleri arasında sayılan dekopon da bulunuyor.

Daima çiftçinin yanında olduklarını belirten Azerbaycan Tarım Bakanı İnam Kerimov, "Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in gösterdiği özel dikkat sayesinde tarım sektörü son yıllarda yeni bir ivme kazandı. Bizim toprak ve su kaynaklarımız nispeten kısıtlıdır. Dolayısıyla önceliğimiz toprakları verimli kullanmak, verimliliği artırmak, ekolojik olarak temiz ürünler üretmektir. Sektörün geliştirilmesiyle çiftçilerin refah düzeyinin iyileştirilmesi ve ülkenin gıda güvenliğinin temin edilmesi amaçlanıyor." dedi.

Azerbaycan'ın tarım faaliyetlerini geliştirebilmek ve üretimde çeşitliliği artırabilmek adına dost ülkelerle iş birliklerini geliştirmek istediklerini ve bu amaca yönelik ciddi çalışmaları olduğunu belirten Kerimov, "Türkiye de bu alanda başlıca ortaklarımızdan biridir." İfadelerini kullandı.