Türkan Hüseynova
3 years ago - 1 Dakika, 12 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Azerbaycan Yabancı Basın Mensuplarının İşgal Altındaki Karabağ'a Gitmesine İzin Verdi

Azerbaycan uluslarası basın mensuplarının işgal altındaki Karabağ'a gitmesine izin verdi.

Ermenistan'ın yeni başbakanı Nikol Paşinyan bugün Azerbaycan'ın işgal altındaki Dağlık Karabağ toprağına giderek, sözde "Dağlık Karabağ Cumhuriyeti"nin başkenti Hankendi'nde yerli ve yabancı basın mensupları için basın toplantısı yapacak.

Azerbaycan Yabancı Basın Mensuplarının İşgal Altındaki Karabağ


Azerbaycan Dişişleri Bakanlığının Basın Danışmanı Hikmet Hacıyev "Financial Times", "Associated Press", "Agence France Press" gibi medya kurumlarının resmi mektupla Azerbaycan Dişişleri Bakanlığına başvuru yaparak, işgal altındaki topraklara gitmek için Azerbaycan hükümetinden izin istediklerini söyledi: "Uluslararası basın mensuplarının Azerbaycan Anayasasına, toprak bütünlüğüne, egemenliğine, uluslararası hukuka olan saygıları esas alınarak onların işgal altındaki Azerbaycan topraklarına gitmelerine itiraz edilmedi. Ümit ediyoruz ki, bu sefer sırasında medya mensupları Azerbaycan'ın işgal altında olan diğer illerine de: Ağdam, Cebrayıl, Füzuli vs. gidecek ve orada Azerbaycan'ın yerli sakinlerine karşı yapılmiş etnik temizlemenin, onların mülkiyetinin, maddi ve manevi mirasının nasıl yağmalandığına da şahit olacaklardır." diye basın danışmanı ekledi.

Haciyev'in sözlerine göre, eski tecrübeler de göstermiştir ki, Ermenistan tarafı medya mensuplarının Hankendi'nden dışarıya çıkmasına izin vermeyecektir.

Azerbaycan’a gelen herhangi bir ülke vatandaşının pasaportunda sözde “Dağlık Karabağ Cumhuriyeti”nin mühürü veya oraya seyahat ettiğine dair kanıt bulunursa onun Azerbaycan Cumhuriyeti’ne girişi yasaklanır ve istenmeyen kişi – persona non grata listesine dahil edilir. 

Kaynak: www.sputnik.az