Türkan Hüseynova
4 years ago - 55 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Azerbaycanlı Bilim Adamları Deniz Suyundan Yakıt Üretme Teknolojisini Geliştiriyor

Azerbaycanlı bilim adamları, "Hidro-gaz" adı verilen deniz suyundan yakıt elde etme teknolojisini geliştirdiler. Proje'nin kurucularından biri olan Murved Garibov, elde edilen pratik sonuçların araştırmanın ilk aşamalarında yapılması zor olan yeni teknolojinin ekonomik verimliliğini ve üretkenliğini kanıtladığını ifade etti.


Azerbaycanlı Bilim Adamları Deniz Suyundan Yakıt Üretme Teknolojisini Geliştiriyor


Deniz suyu arıtımı sürecindeki en önemli ürün, deniz suyunun işlenmesi sonucunda elde edilen deterjandır. Bu deterjanın esas özelliği, perakende şekilde sunulan ürünlerden farklı olarak, sağlığa ve çevreye zararlı kimyasallar içermemesidir. 

Garibov, bugün reaktörün geliştirilmiş bir versiyonunu geliştirdiklerini ve son örneğine her zamankinden daha yakın olduklarını belirtti: "Şu anda, reaktör bir saat içinde bir metreküp gaz elde etmek için 100 litre deniz suyu işleme kapasitesine sahiptir. Bir saat içinde yaklaşık 100 litre bitmiş deterjan alabileceğiz”.

İlk kez "Entelektüel Mülkiyet ve Yenilikler" başlıklı ilk cumhuriyet sergisi çerçevesinde Bakü'de 2014 yılının sonunda sergilenen patentli teknolojinin yakın zamanda Türkiye pazarına ihraç edilmesi planlanıyor.

Bu çevre dostu yöntemin pazara kazandırılması çevrenin korunması ve küresel ısınmaya karşı mücadelede önemli bir rol oynayacak gibi görünüyor.

Kaynak: www.today.az