Türkan Hüseynova
1 year ago - 58 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

İspanya'da Bir Futbol Kulübünün Kurucusu Olan Gülnara Hanım

İspanya'da Valensiya şehrinde 2012 yılında kurulan  "Baku Hellin Deportivo" futbol kulübünün kurcusu Azerbaycan kökenli Gülnara Hanbabayeva'dır. 

Gülnara Hanım, Azerbaycan'ın Lenkeran şehrinde dünyaya gözünü açmıştır.  Gençliği Rusya'da geçen Hanbabayeva,  10 senedir İspanya'da yaşamaktadır. 

Futbolla hiçbir ilişkisi olmadığını söyleyen Gülnara Hanım, futbol kulübüne ilişkin kararını bir tesadüf sonucunda aldığını söylemektedir.  Kendisi bir iş kadını olan kulüp başkanı, 2012 yılında "Baku de Valensiya" ve "Ellin Deportivo" kulüpleri bazında "Baku Hellin Deportivo" takımını kurmuştur. 

Gülnara Hanım kulübü hakkında bir konuşmasında, "İspanyollar kulüp isminde Bakü sözünü gördüklerinde bunun Valensiya şehrinin bir mahallesi olduğunu düşünüyorlardı, biz onları Bakü ve Azerbaycan hakkında bilgilendirdik." demişti.

İspanya


Günümüzde "Baku Hellin Deportivo"nun İspanya'nın 2. liginde mücadele etmektedir.

Kulüp kalecisinin ayda 300 avro maaş aldığını belirten Gülnara Hanım, Azerbaycanlı futbolcuları da kulüplere yerleştirmeye hazır olduğunu, bunun karşılığında onların sadece yeteneğe sahip olmalarının yeterli olduğunu belirtmişti.

Kulübün ambleminde üç renkli Azerbaycan bayrağı da tasvir edilmiştir. 

İspanya

Kaynak: www. qaynarinfo.az