Chingiz Baimurzaev
4 years ago - 1 Dakika, 27 Saniye
traz
en
kk
ky
uz
ru
tk

Aziz Sancar: “Ben Türk Dünyasına İnanıyorum”

Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar 21 Nisan’da Kırgızistan'da temaslarda bulundu. Ziyaret kapsamında, ülkenin köklü eğitim kurumlarından Cusup Balasagun adındaki Kırgız Milli Üniversitesi (KUU) ve üniversite bünyesinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından 9 ay önce kurulan Prof. Dr. Aziz Sancar Kültür Merkezini ziyaret etti.

Aziz Sancar: “Ben Türk Dünyasına İnanıyorum”

Üniversitenin Konferans Salonunda rektörler, öğrenciler, dekanlar ve bilim insanlarına hitap eden Sancar, "Türk dünyasının bütün dünyada tanınması ve sayılması için bilim lazım. Türk dünyasına, genç çocuklara bilimi sevdirmek için geldim." diye konuştu.

Ayrıca, Türk dünyası, bilim, Türk bilimi konularına değinerek şunları ifade etti:

"Türk dünyası politik bir terimdir. Bunu kabul etmek lazım. Fakat ben Türk dünyasına inanıyorum. İsteyen inansın veya inanmasın. Bunu Avrupa ve Amerika'da da söylüyorum. Çin Seddinden Adriyatik'e kadar uzanan bir Türk dünyası var. Dediğim gibi ben politikacı değilim. Oy almak için söylemiyorum. Terfi olmak için söylemiyorum. Ben 71 yaşındayım. Kaç yıl yaşarım bilmiyorum. Madem bu fırsat var. Ben böyle bir Türk dünyasına inanıyorum. Bunun tüm dünyanın bilmesini istiyorum."

Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat da yaptığı konuşmada, Nobel Kimya Ödülü sahibi Sancar'ın Kırgızistan'a gelişinin, Türk dünyasının bütünleşmesi ve bir arada olması açısından çok önemli bir fırsat olduğunu söyledi.

Üniversite Rektörü Kanat Sadıkov, ünlü bilim adamını ağırlamış olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, Azin Sancar’a fahri profesörlük ünvanını takdim etti.

Türk Profesör Aziz Sancar, 2015 senesinde İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenen törende Nobel Kimya Ödülü’nü İsveç Kralı 16’ıncı Gustaf’ın elinden almıştı.

Kaynak: AA