Oğuzhan Er
2 years ago - 2 Dakika, 12 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Rusya Enerji Bakanı Novak Türk Akımı Projesini Değerlendirdi

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, TürkAkım Doğal Gaz Boru Hattı Projesi'nin, Türkiye ile Rusya arasındai önemli ve stratejik bir proje olduğunu belirttirken "Böyle projeler, uzun yıllar boyunca ekonomik alandaki iş birliğimizin temelini oluşturacak” ifadelerini kullandı.

Rusya Enerji Bakanı Novak Türk Akımı Projesini Değerlendirdi


Novak
, TürkAkım doğalgaz boru hattının deniz bölümünün tamamlanmasi adına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in katılımıyla bugün İstanbul'da düzenlenecek tören öncesinde görüşlerini bildirdi.

Novak, "Ticaret ve karşılıklı yatırımlarımızı artırmak, ekonomi kurumlarımızın başlıca hedefleri arasında yer alıyor. İki ülke arasında bu yıl ticaret hacmimiz yüzde 26 arttı. Sadece Rusya'nın Türkiye'ye ihracatı değil, Türkiye'nin de Rusya'ya ihracatı artıyor. Türkiye'ye ihracatımız geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 24 artarken, Türkiye'den ithalatımız geçen yıla kıyasla yüzde 36,6 artmış durumda." İfadelerine yer verdi.

"Bir süre önce getirilen kısıtlamaların tümü kaldırıldı. Bu alanda önemli bir potansiyel görüyoruz. Ayrıca sanayi ve nakliye gibi alanlarda da iş birliğimizi geliştirmek için gerekli adımları atıyoruz."

Rusya'ya vizesiz gidilebilecek

Türk vatandaşlarına yönelik vize muafiyeti hakkında açıklamada da bulunan Novak, 1 Kasım'da vize konusunda çeşitli çalışmalar yapıldığını belirtti.

Novak, hizmet pasaportu ve taşıt şoförlerine yönelik vize uygulaması adına da tekliflerini sunduklarını ifade ederek "İlişkilerimizin geliştirilmesi adına, vatandaşlarımızın ve iş insanlarımızın vize serbestliğine yönelik adımlarımızı atıyoruz." dedi.

İki ülke adına turizm alanında da iş birliğinin artmasına dikkat çeken Novak, "Bu yıl Türkiye'yi ziyaret eden Rus turist sayısında muhtemelen rekor kıracağız. Geçen yıl yaklaşık 4,7 milyon Rus turist Türkiye’yi ziyaret ederken, bu rakamın 2018’de 6 milyona ulaşmasını bekliyoruz. Türk turistlerin de elbette ülkemizi daha fazla ziyaret etmesini bekliyoruz." İfadelerini kullandı.

Nükleer enerjide işbirliği

Novak, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) Rusya ile Türkiye arasında dönüm noktası projelerden biri olduğunun altını çizerek, "Proje şu anda tümüyle Rusya tarafından finanse ediliyor. Ancak projeye Türk yatırımcıları da çekmek istiyoruz. Türk şirketlerinin projeye katılımı, ülkelerimiz arasındaki ilişkileri geliştirirken karşılıklı yatırımları çeşitlendirecektir. Aynı zamanda, Türk ortaklarımız bu tür projelerin uygulanması konusunda deneyim sahibi olacaklar." Dedi.

TürkAkım projesinin ise iki ülke arasında önemli bir stratejik proje olduğunu belirten Novak, "Böyle projeler, uzun yıllar boyunca ekonomik alandaki iş birliğimizin temelini oluşturacak. Ülkelerimiz arasındaki ticarette böyle önemli projelerin ilerlemesi memnuniyet verici. TürkAkım projesiyle Türkiye, Güneydoğu Avrupa için bir doğal gaz köprüsü oluyor. Projede Bulgaristan, Sırbistan ve Macaristan'ın yanı sıra Yunanistan ile İtalya rotaları da değerlendiriliyor." ifadelerine yer verdi.