Aiperi Seiitbekova
3 years ago - 48 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

''Bakıt'' Filmine Rusya'dan Ödül

Genç yönetmen Meerim Dogdurbekova'nın ''Bakıt'' filmi Rusya'dan ödülle döndü.


Kırgızistan Sinemacılar Birliği'nin bildirisine göre, Rusya'nın Çita şehrinde 7'incisi gerçekleşen Uluslararası ''Kısa Filmler Gecesi'' Film Festivali'nde Kırgız yönetmen Meerim Dogdurbekova'nın ''Bakıt'' filmi ''en iyi kısa film'' ödülüne layık görüldü.

Film gösterimleri 1 Haziran 2018 tarihinde başlayan festivale ABD, Güney Amerika, Asya ve Avrupa ülkelerinden toplam 352 film katılmıştı. Özellikle Rusya ve eski Sovyet ülkelerinden 250'den fazla filmin katıldığı bildirildi. 

''Bakıt'' filmi, 2017 yılında Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi öğrencisi Meerim Dogdurbekova'nın bitirme tezi projesi olarak, Aytış Film Studyosu ve SO medya şirketinin destekleriyle çekilmişti. Filmde atları çok seven Bakıt isimli küçük bir çocuğun hikayesi anlatılıyor. Hikayede babası tarafından at yarışları için eğitilen Bakıt'ın atı çalınıyor.

Film, bir yıl aralığında Rusya, Kazakistan, Çin, Türkiye, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Avustralya gibi birçok ülkenin uluslararası film festivallerine katılarak takdir topladı.