Türkan Hüseynova
1 year ago - 2 Dakika, 41 Saniye
traz
en
kk
ky
uz
ru
tk

Bakü'de Görülmesi Gereken 10 yer

1. İçerişehir: Duvarlarla kaplanan tarihi eski zamanlara dayanan bir yaşam yeri olan, Eski Bakü - İçerişehir Bakü'de görülmeye değer mekanların başında gelir. 2000'de UNESCO'nun "Dünya Mirası" listesine alınmıştır. İçerişehir'de İslami yapılar ve sovyet mimarisi iç-içe yaşamaktadır. Her tarafı taşlarla kaplanmış şehir küçük dar yollardan ve sokaklardan oluşmaktadır.


Bakü


2. Kız  Kalesi: İçerişehir yakınlarında bulunan Kız Kalesi 12.yy'da inşa edilmiştir. Eski dönemlerde Hazar Denizi'nin  kıyısında bulunan 28 metrelik kale zamanla Hazar'da suların çekilmesiyle daha içeride kalmıştır. Her yıl Nevruz Bayramı kutlamalarının yapıldığı kale Bakü'nün simgelerinden biri haline gelmiştir. Kale 1964 senesinden müze olarak faaliyet göstermektedir.

  

3. Şirvanşahlar sarayı: Yakın Doğunun önemli miraslarından biri olan ve 1964'ten beri müze olarak faaliyet gösteren saray 15. yy'da İbrahim Halilullah'ın döneminde inşa edilmiştir. İçerişehir'de bulunan saray tarihi boyunca kışla, hastane olarak faaliyet göstermiştir. Şirvanşahlar Sarayı'na Şah Camii, Şirvanşahlar Türbesi, Divanhane, Seyid Yahya Bakuvi'nin Türbesi ve bir eski cami aittir.


Bakü


4. Nizami sokağı 12. yy'da Azerbaycan'ın ve Doğunun ünlü şairi Nizami'nin ismini taşımaktadır. Uzunluğu 3.5 km olan sokağın büyük kısmı yayalar için ayrılmıştır. Nizami sokağında Bakü şehrinin esas merkezi alışveriş, gezi mekanları bulunmaktadır. 


5. Azerbaycan Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi Bakü'nün ve Azerbaycan'ın en büyük sanat müzesidir. 1936'da açılan müze 18. yy'da inşa edilmiş iki tarihi binada bulunmaktadır. Müzede Azerbaycan, Doğu (Türkiye, Orta Asya, İran, Çin, Afganistan, Hindistan, Japonya, Mısır) ve Batı Avrupa halklarının çeşitli sanat örnekleri (portre, heykel vb.) korunmaktadır.


Bakü


6. Şehitler Sokağı: Azerbaycan ve Türk askerlerinin yan yana uyuduğu, şehrin en yüksek noktasında konumlanan Şehitler Sokağı her zaman halkın uğradığı ziyaret yeridir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Azerbaycan'ın kurtuluşu için gelen ve Azerbaycan uğrunda şehit düşen askerlerin adları yazılan panel de sokağın girişindedir. Şehitler Sokağı'nın yanı başında 1999'da Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Bakanlığı tarafından inşa edilen anıt ve bir cami bulunmaktadır. 


7. Bayrak Meydanı: Tacikistan'ın başkenti Düşenbe'deki dünyanın en uzun bayrağından sonra 2.si olan Azerbaycan bayrağı Bayrak Meydanı'nda dalgalanmaktadır. Uzunluğu 162 metre olan bayrak şehrin her yerinden görünmektedir.


Bakü


8. Bibi Heybet Türbesi olarak da bilinen cami 13.yy'da inşa edilmiştir. Şirvanşah II. Farruhzad tarafından inşa edilen cami 1936'da Sovyet Rusyası tarafından yıkılmış, Azerbaycan bağımsızlık kazandıktan sonra yeniden inşa edilmiş ve 1998'de halka açılmıştır. Cami Bakü'nün önemli dini sembollerinden biridir.


9. Ateşgah: Zerdüştlerin ibadet yeri olan Ateşgah turistlerin de gözde mekanıdır. Ateşgah'ta doğal gazdan kaynaklanan ve günümüzde de yanmaya devam eden bir ateş vardır. Bakü'nün merkezine 30 km mesafede bulunan tapınağın ilk kısmı olan ahır 1713'de yapılmış, daha sonra 1810'da merkezi tapınak eklenmiştir. 


Bakü


10. Gobustan: Dünyanın en büyük açık hava müzesi olan Gobustan eski yaşam bölgesinin tarihi 40 bin önceye gitmektedir. Bakü'nün merkezinden 56 km uzakta konumlanan Gobustan'da 6 bin civarında kaya oyması vardır. Kayaüstü resimlere ve arkeolojik kazılara göre bu yaşam yeri kurt, çakal, tilki, kaplan gibi hayvanların da meskeni olmuştur. Kayaüstü resimlerde "yallı milli dansını" andıran resimler de ilgi çekicidir.