Türkan Hüseynova
4 years ago - 52 Saniye
traz
en
kk
ky
uz
ru
tk

Bakü'de Türk Dillerindeki Kaynakçaların Tanıtımı Yapıldı

Azerbaycan Milli İlimler Akademisi (AMİA) Merkezi İlmi Kütüphanesi (MİK) Türk dillerindeki kaynakçaların tanıtımını yaptı. Etkinliğe Türk devletlerinin Azerbaycan’daki Büyükelçileri, ilgili kurumlar, AMİA enstitülerinin, üniversitelerin temsilcileri ve basın mensupları katıldılar. 


Bakü


MİK’in müdürü Leyla İmanova Türk dillerindeki kaynakçaların 100 binden fazla olduğunu, ortak Türk değerlerinin, ilmi ve kültürel mirasın gelecek nesillere aktarılmasında bu kaynakçaların önemini vurguladı. Tanıtımda Türk Devletlerinin Akademik Kütüphaneler Birliği’nin oluşturulması, daha sonrasında bu kütüphanelerdeki evrakların ve tüm kaynakçaların elektronik kataloglarının birleştirilmesi teklif edildi. MİK’de toplam 1500000 evrak korunarak okuyucuların kullanımına verilmiştir. Kütüphanenin ayrı ayrı bölümlerinde muhafaza edilen Türk dillerindeki kaynakçaların toplam sayısı 2387’dir.

Doğu Edebiyatı bölümünde toplam 74084 (40046 kitap, 35038 dergi ve gazete) nüsha evrak bulunmaktadır. Evrakların 16534’ü (10144 kitap, 6390 dergi) Türk dilindedir. Bölümde bulunan, toplam sayısı 100000’den fazla olan Türk dillerindeki kaynakçalar geleneksel ve elektronik kataloğa dahil edilmiş, bir kısmı sayısallaştırılmıştır.