Burak GÜRAN
2 years ago - 1 Dakika, 8 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Başkan Erdoğan ABD Yolcusu

Türkiye Cumhuriyeti Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 73. Genel Kuruluna katılmak için bugün Amerika Birleşik Devletlerine hareket edecek.

Başkan Erdoğan ABD Yolcusu


Atatürk Havalimanı’ndan hareket eden Erdoğan ABD ziyareti 4 gün sürecek. New York’ta yapılacak BM Genel Kurul görüşmelerine katılmadan önce 24 Eylül pazartesi günü Küresel Mülteci Mutabakatı Yüksek Düzeyli etkinliğinde bulunacak.

Başkan Erdoğan Salı Günü BM’de Konuşacak

Erdoğan 25 Eylül Salı günü BM Genel Kurulu’nda, “Birleşmiş Milletler'i Tüm İnsanlarla İlgili Kılmak: Barışçıl, Eşitlikçi ve Sürdürülebilir Toplumlar İçin Küresel Liderlik ve Ortak Sorumluluklar” konusunu gündeme getirecek. Burada aynı zamanda BM Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından düzenlenmesi planlanan öğle yemeğine teşrif edecek.

Erdoğan ve Trump New York’ta Görüşebilir

New York’ta bulunacağı süre içersinde çok sayıda devlet ve hükümet başkanlarıyla ikili temaslar kurması düşünülüyor. Bu görüşmelerin yanı sıra ABD’li yatırım ve iş çevreleriyle, kanaat önderleriyle ve ABD’deki Türk ve Müslüman toplumu temsilcileriyle buluşması, medya kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelmesi öngörülüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ziyareti sonrasında Almanya’ya geçecek. Erdoğan'nın 23 - 29 Eylül tarihleri arasında yurt dışında bulunmasından ötürü Türkiye'ye dönüşüne kadar Cumhurbaşkanlığına, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay vekalet edecek, karara ait tezkere Resmi Gazete'de yayımlandı.