Burak GÜRAN
2 years ago - 1 Dakika, 32 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Başkan Erdoğan Kırgızistan'da Coşkuyla Karşılandı

Türkiye Cumhuriyeti Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Kırgızistan’da bir dizi temaslarda bulunmak üzere Kırgızistana gitti.

Başkan Erdoğan Kırgızistan


Başkan Recep Tayyip Erdoğan
TUR uçağı ile Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te bulunan Manas Uluslararası Havalimanına inmesiyle birlikte onuruna resmi karşılama töreni düzenlendi. Törende Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov tarafından resmi törenle karşılandı.

Başkan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan’ın yanı sıra beraberindeki heyette Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da bulunuyor.

Başkan Erdoğan Kırgızistan


Başkan Erdoğan, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov'un verdiği yemekten oteline dönerken Kırgızların sevgi gösterileriyle karşıladı. Başkan Erdoğan otomobilini durdurarak bir süre onlarla sohbet etti. Türk ve Kırgız bayraklarını ellerinde taşıyan kalabalık "Dik duran Erdoğan" sloganı attı.

Aynı zamanda Erdoğan'ın portresinin ve Rabia sembolünün bulunduğu bir tablo hediye edildi.

Kırgızistan halkı tarafından coşkuyla karşılanan Erdoğan, Kırgız lideri Sooronbay Ceenbekov ile ikili görüşme gerçekleştirecek daha sonra heyetler arası görüşmeler gerçekleşecek. Başta Türkiye ve Kırgızistan arasında ekonomik ve ticari ilişkilerin görüşüleceği toplantılarda bir diğer önemli konu ise fetullahçı terör örgütü (FETÖ) ile mücadele konusu gündeme gelmesi bekleniyor.

Görüşmeler sonucunda iki ülke arasında işbirliği sözleşmeleri imzalanacak. Erdoğan’ın Kırgızistan ziyareti kapsamında çeşitli toplantılara katılmanın yanı sıra Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığının ve Diyanet vakfının yardımlarıyla inşa edilen İmam Serahsi Cami’nin resmi açılış törenine katılacak.

Başkan Erdoğan’ın Kırgızistan’daki son ziyareti ise bu sene 3.üncüsü düzenlenen Uluslararası göçebe oyunlarının açılış törenine katılması bekleniyor.