Aynur Toleubayeva
3 years ago - 1 Dakika, 7 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Batı Kazakistan'da İlk Güneş Enerjisi İstasyonu Açıldı

Batı Kazakistan'ın Mangıstau bölgesinde yeni bir enerji santrali açıldı. Bu haberi bölge müdürünün basın hizmeti paylaştı. Kazakistan'da güneş enerjisi ile çalışan bir santralinin analogları olmadığı bildirilmektedir.

Basın açıklaması şöyledir: «Güneş enerjisi santrali 36.05 hektar alanda Munailinsky ilçesinin Batır köyünde inşa edildi. Projenin maliyeti 1,2 milyar tengedir. Proje, İş Desteği ve İş Geliştirme Programı kapsamında "İş Yolu Haritası 2020" tarafından finanse edildi. İstasyonun kapasitesi 2 MW. 8000'den fazla güneş paneli 39 sıra halinde yerleştirilmiştir. Paneller, yerli silikondan Kazakistan'da üretilmiştir. Raporda yerli üretimin güneş panelleri üzerinde çalışan benzeri olmayan ilk proje olduğu belirtilmiştir.

Batı Kazakistan


Yeni tesis yaklaşık 300 konut için temiz elektrik sağlayacaktır.

Ayrıca basın açıklamasında bölge müdürü geçen sene Astana'da Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in girişimiyle "Gelecek Enerjisi" "teması altında" EXPO-2017 uluslararası fuarı gerçekleştirildiğini dile getirdi. Etkinliğin ana hedefi, sürdürülebilir enerji kaynaklarının yönetimini sağlayan çözümlere ve yöntemlere halkın dikkatini çekmekti. Bu günleri ise, güneş panelleri üzerinde çalışacak yeni bir enerji santrali açılmıştır. Bu, Kazakistan'da «yeşil» enerjinin gelişmesinde en büyük tesislerden biri olacağını kaydetti. 2 MW kapasiteli santral, modern ekipmanlarla donatılmış ekonomik bir modda çalışacağını bildirdi.  Santralin bir diğer özelliği parçalarının %90'ının Kazakistan'da üretilmesiydi.

Kaynak:

www.http://kabar.kg/