Hanne Karaman
2 years ago - 3 Dakika, 42 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Bebeklerde Büyüme Atakları - 5. Hafta Büyüme Atağı

Bebeğiniz doğduktan sonraki 5. hafta civarında zihinsel olarak büyük bir sıçrayış gösterecektir. Harika haftalar zincirinin ilk halkası olan 5. Hafta atağı bebeğinizin zihinsel gelişiminin ilk ve en önemli basamağı olacak. 5 haftalık bebeklerde büyüme atağı "değişen duyular dünyası" olarak adlandırılır.

Bebeklerde Büyüme Atakları - 5. Hafta Büyüme Atağı


Büyüme Atağı Nedir?

Büyüme atakları, bebeklerin gelişimlerine yeni deneyimler ekleyecekleri süreçleri simgeler. "Sıçrayış" olarak adlandırılan bu deneyimler sonrasında, kimi zaman bedensel olarak yeni bir yetenek geliştirirler; kimi zaman ruh dünyaları başka bir evreye geçer. Büyüme atağı sonrasında bebeklerde uyku düzeni, yeme düzeni, ruh hali ve daha bir çok şey değişebilir.

5. Hafta atağı ile birlikte bebeğiniz çevrenin ve kendi bedeninin farkına varacaktır. Artık anne karnından dışarıda olduğunu algılayacaktır. Duyuları gelişecek, görmesi iyileşecek ve sesleri, parlak ışıkları algılamaya başlayacaktır. İlk büyüme atağı ile birlikte dokunma, tat, koku, ses ve görme duyularının her biri ile ilk deneyimlerini yaşayacaktır.

Atak haftası kaç gün sürer?

Hiç şüphe yok ki bebeği atak haftasına giren annenin ilk soracağı soru büyüme atağı kaç gün sürer sorusu oluyor. Her atak için farklılık gösterse de ilk atak haftası için bu değişikliklere uyum sağlaması bir kaç gün sürer, ancak tam atlatması bir haftayı bulabilir. Bu sürede oldukça hassas olabilir. Sıcak veya soğuk havayı cildinde hissederken, midesindeki gazı algılarken veya ilk defa duyduğu bir sesin geldiği yeri anlamaya çalışırken biraz şaşkına dönebilir; bu yüzden bunları kabullenmesi biraz zaman alabilir.

Bebek atak haftası süresince şu üç davranışı yaşaması muhtemeldir: anneye bağımlılık, huysuzluk ve ağlama. Bunlar büyüme atakları süresince tekrar eden tipik davranışlardır. Bu büyüme atağı dönemleri size düşen bebeğinizin bu hassas döneminde sakin kalarak onu güvende hissettirmek ve ihtiyaçlarına cevap vererek atlatmasına yardımcı olmaktır.

5. hafta büyüme atağında nasıl davranmak gerekir?

5 haftalık bebek eskisinden daha fazla ağlamaya başlayabilir. Muhtemelen bu ağlamalar sırasında siz acaba sütüm yetmiyor mu veya bebeğim doymuyor mu diye endişeleneceksiniz. Böyle endişelere kapılmadan önce bebeğim atak haftasında mı diye düşünmelisiniz. Bunu anlamak için atak haftası hesaplama robotlarından faydalanabilirsiniz.

Bu dönemde bebeğinizi rahatlatmak için şunları yapabilirsiniz:

  • Ten tene temas,
  • Bebek masajı,
  • Sling veya kanguru kullanımı.

5. hafta atağında bebeğiniz neler öğrenir? - Birinci Atak Haftası Özellikleri

Aslında bebek duyularını daha anne karnındayken kullanmaya başlar: Amniyotik sıvıyı tadar, kokusunu alır, kordonu hisseder, anne babasının sesini duyar, anne karnından içeri sızan aydınlık ve karanlığı ayırt eder. Beşinci haftada bebeğin gelişimi duyu organları üzerinden olur ve anne karnında başlayan yetilerini geliştirir.

Doğumdan sonraki ilk hafta, bebek duyu organlarının dünyadaki fonksiyonlarını keşfetmeye başlar. Şimdi duyularıyla dünyayı anlamaya çalışır. Nefesini, sütun sıcaklığını, kendisinin ve annesinin kalp atışını algılar. Kıyafetinin, annesinin elinin veya suyun bedenine değmesiyle yeni bir his duyar. Her biri bebek için yeni ve şaşırtıcı deneyimlerdir. Değişik sesler, farklı parlaklıkta ışıklar veya karanlık şimdilik ayırt edebileceği nadir şeylerdir ama bunlar bile yeni dünyasında adapte olması zor degiskenlerdir ve bebeklerde büyüme atağı olarak karşımıza çıkar. Bebeklerde birinci atak haftası ile gelen bu sıçrayış ise beyin gelişiminde müthiş bir aşama kaydettirir. Bu atak sonrasında beyin ve vücut daha koordineli çalışmaya başlayacaktır. 

Büyüme atağında ne yapmalı?

Bu dönemde bebeğiniz duyuların keşfi sebebiyle çok fazla uyarılmış olacaktır. Bu ona zaman zaman ağır gelebilir. Aşırı yorulmasına müsaade etmeden uyaranları kontrol etmek faydalı olacaktır. Yüksek gürültülü ortamlardan, parlak ışıklardan, çok fazla dokunmaktan (anne baba ile ten tene temas hariç), bu dönemde kaçınabilirsiniz. 

Sling veya kanguru ile hafif salınımlı bir yürüyüş, loş bir ortam ve sessizlik onu biraz dinlendirecek ve yeni deneyimlerine adapte olması için beyninin gelişimine imkan tanıyacaktır. Emzirme de başlı başına bebeğiniz için bir sakinleşme yöntemidir.

Büyüme atağı sonrası

Müjde! Atak haftasından sonra bebeğiniz tanıdık yüzlere gülümsemeye başlayacak. Eğer doğduğundan itibaren bebek masajı yapıyorsanız artık korkmayacak hatta hoşuna gidecektir. Şarkılara ve farklı seslere ilgi göstermeye başlayacaktır.

Annesini diğer insanlardan ayırt edip ona herkese verdiği tepkilerden daha farklı tepkiler verecektir.

Daha fazla uyanık kalacak ve görüş mesafesindeki hareket eden nesneler, oyuncaklar ilgisini çekecektir. Artık dünyayı keşfetmeye ve çevresinde neler oluyor farkına varmaya başlayacaktır.