Burak GÜRAN
1 year ago - 1 Dakika, 11 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Bedelli Askerlik TBMM'de Kabul Edildi

Geçen günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunulan torba kanun teklifinde yer alan bedelli askerlik yasası Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Bedelli Askerlik TBMM


Askerliğini yapmamış kişilerin oluşturduğu yoğunluğu hafifletmek amacıyla kabul edilen bedelli askerlik teklifi yaklaşık 1 milyon 324 bin kişiyi kapsıyor. Düzenlemede ön görülen yaş sınırı 31 Aralık 1993 tarihi ve öncesi doğanlar yerine 1 Ocak 1994 olarak revize edildi. Bu tarihte doğanlar 15 bin Türk lirası ödemek koşulu ile 21 gün temel askerlik eğitimi alarak askerlik görevini yerine getirmiş sayılacak.

Bedelli askerlikten yararlanacak kişilerin tamamlaması gereken 21 günlük temel eğitim sürecinde çalıştıkları iş yeri, kurum ve kuruluşlar tarafından ücretsiz izinli sayılacak. Ayrıca bu düzenlemeden yararlanan yükümlüler hakkında yoklama kaçağı ve bakayadan dolayı idari ve adli soruşturma yapılmayacak, hakkında böyle bir soruşturma varsa sonlandırılacak. Bu suçlara ait kesinleşmiş idari para cezaları da tahsil edilmeyecek.

Bedelli Askerlik Kanunu, yürürlüğe gireceği tarihten itibaren 3 ay süre içersinde askerlik şubelerine başvurmaları gerekmektedir. Yurt dışında ki bedelli askerlikten faydalanmak isteyen kişilerin yaş sınırı olmaksızın yabancı ülkelerde en az 3 yıl süreyle bulunmuş, oturma veya çalışma iznine sahip, işçi ya da işveren olduğunu ispat eden belgeler ile bağlı bulundukları Türk konsolosluklarına giderek askerlik şubelerine başvurabilir. 2 bin avro veya karşılığı kadar bulunduğu ülkenin parasını tek seferde ödeyerek Milli Savunma Bakanlığı tarafından verilecek uzaktan eğitimi almaları durumunda askerlik sorumluluğunu yerine getirmiş sayılacak.