Yusuf Güldür
3 years ago - 2 Dakika, 1 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Beyaz Atlar Ülkesi: KAPADOKYA

Hiç şüphesiz cennet vatanımızın en güzel köşelerinden biridir Kapadokya. Hem tarihsel önemi hem de dünyada pek ender rastlanabilecek doğal oluşumlarıyla Anadolu’ya kıymet katan ayrı bir zenginliktir.

Beyaz Atlar Ülkesi: KAPADOKYA


Kapadokya Tarihi

Kapadokya Bölgesi yaklaşık 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasan Dağı ve Güllü Volkanik Dağları’nın püskürttüğü lav ve tüflerle oluşan yumuşak tabakanın milyonlarca yıl içinde iklim olayları sonucu aşınmasıyla ortaya çıkmıştır. Özellikle Peri Bacaları bu anlamda bu volkanik zeminin en nadide doğa unsurlarıdır.

Büyük bir medeniyet olarak ilk defa Hititler’in hüküm sürdüğü, sonrasında Pers ve Roma hâkimiyetine giren Kapadokya, Beyaz Atlar Ülkesi olarak anılmış ve özellikle Bizans Dönemi’nde cins atlarla birlikte ünlü Romalı Şövalyeleri yetiştirmiştir. Söz gelimi Malazgirt Savaşı’nda Alparslan’ın alt ettiği Bizans İmparatoru Romanos Diogenes, aslına Kapadokyalı bir soylu ve generaldir.

Beyaz Atlar Ülkesi: KAPADOKYA

Uçhisar kalesi

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Peri Bacalarıile ünlü Kapadokya'ya geldiğinizde görmeniz gereken yerlerin başında hiç şüphesiz Ürgüp ve Göreme bölgelerini bulunuyor. Gün doğumunda gerçekleştirilen balon turları, eğer imkanınız varsa mutlaka katılmanız gereken aktivitelerden birisi. Yaratıcı’nın eşsiz sanatının örneklerinden birisi olan Kapadokya’yı kuşbakışı izlemeden dönerseniz çok şey kaçırırsınız.

Beyaz Atlar Ülkesi: KAPADOKYA

Güvercinlik Vadisi
Kapadokya’da gezi turunuza, sizi her köşede güvercin yuvalarının karşılayacağı Güvercinlik Vadisi’ni, doğal bir kale olan Uçhisar Kalesi’ni, trekking için harika seçenek olan Cevizli’yi ve özellikle fotoğraf meraklılarının dikkatini çeken O Ağacın Altı isimli yeri mutlaka gezmeli, görmelisiniz.

Kapadokya’da Konaklama

Kapadokya ile ilgili en eğlenceli kısımlardan birisidir konaklama. Zira burada otellerin büyük kısmı, Peri Bacaları içinde yer alan doğal mağaralara kurulmuştur. Bir anlamda doğa ile teknolojinin iç içe geçtiği ve size bambaşka bir çağda yaşadığınız hissini veren Peri Bacaları temalı otellerde mutlaka bir gece geçirmelisiniz. Çevrenizi yapay duvarların değil, doğal kayaçların sardığı sıcacık bir ortamdır Kapadokya Otelleri.

Beyaz Atlar Ülkesi: KAPADOKYA

O Ağacın Altı

Kapadokya’da Ne Yemeli-Ne İçmeli

Kapadokya’nın en ünlü yemeği hiç şüphesiz Testi Kebabı’dır. Toprak testiler içerisinde kuzu ya da dana etinin yanısıra, domates, arpacık soğanı, sarımsak, yeşil biber ve çeşitli baharatlarla yapılan testi kebabı, üzeri ekmek hamuruyla kapatılarak odun ateşinde pişirilir ve testi kırılarak size servis edilir. Kapadokya’ya yolunuz düşerse bu eşsiz lezzeti de kaçırmayın deriz.