Burak GÜRAN
2 years ago - 1 Dakika, 9 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Bilişim ve İmalat Sektörüne Ayrıcalıklı Teşvik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, geçen sene başlatılan ve Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleştirilen Milli İstihdam Seferberliği konusunda büyük hedefler planladıklarını dile getirerek yüksek oranda teşvikler hazırlandığını bildirdi.

Bilişim ve İmalat Sektörüne Ayrıcalıklı Teşvik


Sarıeroğlu, bilişim ve imalat sektörü olmak kaydıyla iki sektör üzerinde yoğunlaşarak Yeni Nesil Teşvik uygulamasının ikinci düzenlemesinin resmi gazetede yayımlandığı açıkladı.

Söz konusu teşvik ile ilgili açıklamada bulunan sarıeroğlu, “1 Ocak 2018'den itibaren geçerli sayılacak ve bir önceki yıl ortalama sigortalı sayısına ilave edilen her sigortalı için 12 ay süreyle vergi ve prim yardımı sağlanacak. Bilişim ve imalat sektörü için tanınan ayrıcalık sayesinde asgari ücret üzerinden değil, çalışanın aldığı 5 bin 412 lira brüt ücrete kadar en fazla 2 bin 151 lira prim ve vergi desteği yapılacak.” dedi. Bu teşvik 31 Aralık 2020 tarihine kadar uygulanacak.

Bir Senden Bir Benden Teşviki

Bu kapsamda imalat sektöründe küçük işletmeler içinde bir senden bir benden teşviki ile, imalat ve bilişim sektöründe bir ila üç işçi çalıştıran firmaların, Bu yıl aldıkları işçilerin 18 yaşından büyük 25 yaşından küçük olması şartıyla, 2 ayda bir maaş, prim ve vergileri devlet tarafından karşılanacak. Bir iş yerinin en fazla iki işçi için yararlanabileceği bu teşvik yıl sonuna kadar devam edecek.