Dilek Özdemir
3 years ago - 1 Dakika, 20 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Bin Aydan Hayırlı: Kadir Gecesi

Kadir kelime anlamıyla “hüküm, şeref, güç, yücelik,değer,itibar” gibi anlamlara gelir. Dini literatürümüzde ise insanlığın hidayetinde bir dönüm noktasını teşkil eden, Yüce Allah tarafından Peygamber efendimiz (s.a.v) vasıtasıyla kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı gecedir.

Bin Aydan Hayırlı: Kadir Gecesi


Kadir gecesinin hangi gece olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte Peygamber efendimizin (s.a.v) “Siz Kadir gecesini Ramazanın son on günü içerisindeki tek rakamlı gecelerde arayınız” ifadesi ile sabittir. İslam alemi Ramazanın 27. gecesini Kadir Gecesi olarak ihya etmektedir.Kur’ân’da adı geçen tek ay Ramazan ayı olmakla birlikte zikredilen gecede Kadir Gecesidir.

Bu gecenin kutsallığına ve yüceliğine binaen Kadir Suresi ile şereflendirilmiştir.

Kadir Gecesi; Kur'an-ı Kerim'in bu gecede inmesi, bu gecenin bin aydan daha hayırlı olarak müjdelenmesi, Allah'ın ezelde takdir ettiği şeylerin bir yıllık olayların ana kitaptan alınarak görevli meleklere bildirildiği gece olması, sebebiyle biz insanlar için Yüce Allah'ın bir lütfudur.

Nasıl ihya etmeli; Namaz kılarak, Kur'an-ı Kerim okuyarak, dua edip, tevbe ve istiğfarda bulunarak, hayır hasenat yaparak, zikir salavat çekerek günahlardan titizlikle uzak durularak bu gece ihya edilmeli.

Peygamberimiz (s.a.v) Kur'an okuyanlara şu müjdeyi vermiştir:

"Kur'an okuyunuz, zira O, kıyamet gününde sahibine (okuyana) şefaatçı olarak gelir."  

Peygamberimizin (s.a.v) sevgili eşleri Hz.Aişe validemizden (R.A) rivayet edildiği üzere

- Ey Allah'ın Rasûlü! Kadir gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim" diye sordum.

Peygamberimiz (s.a.v) “Allahümme inneke afüvvün tuhibbü’l-afve fa’fu annî (Allah’ım, Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affeyle) dersin’ buyurdular.

Kadir Gecesini layık olduğu şekilde değerlendirip,  o gecenin feyiz ,bereket ve nurundan yararlananlardan olma duasıyla... Tüm İslam Aleminin Kadir Gecesi Mübarek olsun!