Oğuzhan Er
2 years ago - 2 Dakika, 7 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Bir Ahıska Türkü’nün Ağzından Sürgün Anıları

Ukrayna'dan Türkiye’ye getirilen Ahıska Türkü aileler, yerleştirildikleri Erzincan'ın Üzümlü ilçesinde acı dolu sürgün anılarıyla birlikte yaşamlarına devam ediyor.

Sürgün zamanında 7 yaşında olduğunu söyleyen 80 yaşındaki 5 çocuk annesi Hayriye Agali, Sovyet askerlerinin 1944‘da köye geldiklerini ve henüz ne olduğunu anlamadan, erkeklerin çağırılarak onlara iki saat içerisinde köyü boşaltmaları yönünde talimat verdiğini dile getirdi

Bir Ahıska Türkü’nün Ağzından Sürgün Anıları


Yük taşınan tren vagonlarına 5-6 aile olarak bindirildiklerini söyleyen Agali; "Annem torbalara un, pirinç doldurdu ki götürelim yanımızda. Küçükbaş hayvanımız çoktu. Babam bir koyunu kesip götürmek için çıkardı. Askerler tüfeklerle geldi 'kesme bırak niye kesiyorsun' dediler. Babam 'çocuklarım ne yesin, nereye gidiyorum bilmiyoruz' diye cevapladı. Babam bir şekilde koyunu kesip içini temizleyip çuvalın içine koydu. Bize çıkacağımız söylendi, bir sürü askeri araba geldi arkalarına bindik. Ahıska'da trene doldurdular bizleri. 5-6 aile bir vagona doldurdular ve sürdüler bizi oradan. Biz nereye gittiğimizi ve kaç gün gideceğimizi bilmiyoruz."

"Tren durunca askerler gelip içini dolaşıyordu, ölüleri alıp gidiyorlardı. Özbekistan'a götürdüler bizi, orada bize bir ev verdiler içine girdik. Evlerin içinde otların üzerine çadırlar serip yatıyorduk. Ot kavurup yiyorduk." İfadelerine yer verdi. Yiyecek ve içecek konusunda da ciddi sıkıntılara yaşadıklarını anlatan Agali "Babam geldi orada hastalandı, aç susuz öldü. Aç kaldık, yokluk çektik. Oradan oraya gittik, hiçbir yerde iyi bir yuva bulamadık." İfadelerini kullandı.

25 Aralık 2015 yılında Türkiye’ye gelmelerinde büyük emeği olan Türkiye CumhurbaşkanıRecep Tayyip Erdoğan’ a minnetlerini sunan Agali “Çok zorluk çektik, çok cezalar gördük, Allah ömür verdi, ölmedik ama iyi güne de kalmadık. Türkiye'den çok razıyım, buradan çok dua ediyorum. Allah bozmasın hükümetimizi. Çok güzel evler verdiler, içerisinde her şey var, yatıyoruz. Allah razı olsun, çok razıyım." Dedi

Bir Ahıska Türkü’nün Ağzından Sürgün Anıları


Dünya Ahıska Türkleri Birliği Erzincan Temsilcisi Vahit Mirza yaptığı açıklamada;

"Hayvan vagonlarında aylarca kış soğuğunda ölümler olmuş, açlık olmuş, çok zorluklar çekmişler. Allah bize nasip etti, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla 25 Aralık 2015 tarihinde ilk kafile Türkiye'ye Erzincan'a geldi. Şu anda Üzümlü ilçesinde 195 aile ikamet etmekte. İŞKUR projelerinde her aileden birer kişi çalışmakta. Evlerimiz çok güzel, iğneden ipliğe içerisinde her şey mevcut. Bizim artık son durağımız öleceğimiz yer de burası kalacağımız yer de burası.” İfadelerini kullandı.

Ahıska Türkleri, eski Sovyetler Birliği lideri Stalin tarafından 1944 yılında Orta Asya topraklarına sürgüne tabi tutulmuştu.