Sevde Kalafat
1 year ago - 2 Dakika
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Bir Büyük "Sevgi" Meselesi

Uzunca bir yol gidiyoruz beraber, kimimiz takılıp düşüyor, kimimiz sendeliyor, kimi ise dimdik ayakta ama yola devam ediyoruz. Bazılarımızın yolları dikenli, bazılarımızın geniş ve ferah, her dönemeçte yeni bir başlangıca uyanırken bir de duyuyoruz yolumuzun adına hayat diyorlar. Aşık Veysel, uzun ince bir yoldayım, gidiyorum gündüz gece derken bir cümle ile ne kadar güzel anlatıyor hayatı. Evet bu yol uzun, düşe kalka yürünecek belki ama mutlaka yürünecek. Şunu unutmamalı, çıktığımız bu yolda azığımız sevgiden başkası değil. Hakikaten eğer sevmeseydik yürüyebilir miydik hayat dediğimiz bu yolu? 

Üniversitedeyken bir hocam ilk dersimizde "İlim; aşk, niyet ve zahmettir" demişti. Ona da üniversitedeki ilk dersinde hocası söylemiş. Sahi dünya aşk üzerine yaratılmadı mı? Bu sözü hayatla da bağdaştırabiliriz aslında. Aşık olmasaydık, sevmeseydik bir elma ağacını, nasıl çiçeğe dururdu? Buna doğanın kanunu diyebilirsiniz,  evet mutlaka. Lakin sevmeseydik nasıl açardık çiçek, bir ömürde hep hazan mı var? Hayır. Başlarken aşk, sevgi duyduğumuz her iş bize mutlaka çiçek açtıracaktır. 

Bir Büyük "Sevgi" Meselesi

Düşmeyi göze almadan binilmiyor salıncağa diyor Şükrü Erbaş, düşmeyi göze almadan çıkılmıyor bu yola sevgili okur. Dizlerimiz kanayarak yürüyeceğiz. Yürüdükçe başka çiçekler açacağız ve açtıkça seveceğiz. Sevgilerimizi yarınlara bırakmayalım, vermeye az bulmayalım diye Behçet Necatigil'in "Sevgilerde" şiirini okurdu hocam kimi dersler. Bunca yazılanın üstüne de en çok Sevgilerde şiiri yakışırdı.

Sevgileri yarınlara bıraktınız
Çekingen, tutuk, saygılı.
Bütün yakınlarınız
Sizi yanlış tanıdı.

Bitmeyen işler yüzünden(Siz böyle olsun istemezdiniz)
Bir bakış bile yeterken anlatmaya her şeyi
Kalbinizi dolduran duygular
Kalbinizde kaldı.

Siz geniş zamanlar umuyordunuz
Çirkindi dar vakitlerde bir sevgiyi söylemek.
Yılların telâşlarda bu kadar çabuk
Geçeceği aklınıza gelmezdi.

Gizli bahçenizde
Açan çiçekler vardı,
Gecelerde ve yalnız.
Vermeye az buldunuz
Yahut vaktiniz olmadı.

Zaman ayırmalıyız sevgiye, bu uzun ve ince yol yalnız yürünmüyor. Beraberce mutlu olmak için anlamalı, sevmeliyiz birbirimizi. Bu sevgi, bazen bir kızın bir oğlana duyduğu sevgi, bazen tüm insanlığa duyulan sevgi, elma ağacına, balkonunuza konan kumruya, kimi zaman da bir kediyi okşarken hissettiğiniz o masum sevgiye karşılık gelmeli.

“Yolu sevgiden geçen herkesle bir gün bir yerde buluşuruz...” derken Kayahan ne kadar haklıydı! 
Buluşacağız sevgili okur...