Murat Tuncay
3 years ago - 3 Dakika, 7 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Bir Fincan Türk Kahvesi

1500’lü yıllarda Yemen'den Osmanlı'ya gelen ve o zamandan bu zamana keyifli dost sohbetlerine keyif katan Türk Kahvesi, gerek hazırlanması gerek pişirilme tekniği gerek sunumu ile dünyaya nam salmıştır. 2013 yılında Türk kahvesi kültürü ve geleneği,UNESCO'nun Somut olmayan kültürel miras listesinde yerini almıştır.

Bir Fincan Türk Kahvesi


Türk kültürünün önemli bir parçası olan Türk Kahvesi, Türk örf ve adetlerinde de özel bir yere sahiptir. Misafire öncelikle Türk Kahvesi sunulur. Hem de öyle bir sunulur ki seremonisi bile ayrı bir keyiftir. Atalarımız boşuna dememişler’ bir fincan kahvenin 40 yıllık hatırı vardır’ diye… Dost sohbetlerinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Keyifli bir yemeğin ardından üzerimize çöken rehaveti alarak mideyi rahatlatması, ağızda hoş bir tat bırakması, keyfimize keyif katması onu vazgeçilmez yapmıştır.

Asırlardır her evde özel Türk Kahvesi fincanları özenle saklanmakta ve özel günlerde misafirlere içerisinde bol köpüklü, mis kokulu kahvesi ile sunulmaktadır.

Türk kültüründe kız istemek dendiğinde ilk akla gelen kahvedir. Erkek tarafı kızı ister, kız tarafı onaylar ve kız elinde bol köpüklü kahvelerin olduğu tepsi ile ikramını yapar. Bu seremoni asırlardır değişmeden günümüze gelmiştir. Tabi ki damadın kahvesinin tuzlu olmasını da söylemeden geçmeyelim. Damat için özel yapılan tuzlu kahveyi damadın içmesi gelinin elinden zehir olsa içeceğinin sembolüdür.

Türk kahvesinin lezzetinin yanı sıra sosyal hayatın bir parçası olması da tüketiminin fazla olmasında etkilidir. Eski yıllarda meşhur kahvehane kültürü, oralarda yapılan sohbetler, dostların buluşma noktası olmaları günümüzde de devam etmektedir. Külde ağır ağır pişen kahvenin kokusunu hissederek beklemek bu arada dostlarla sohbet etmek, hayatı paylaşmak ve bol köpüklü kahveyi yudumlamak ayrı bir keyiftir.

Sabah kahvesinin tadı ayrı, akşam kahvesinin tadı ayrıdır. Her evde bir komşu ile mutlaka o sabah kahvesi içilir. Her akşam yemeğinin üstüne aile bir araya toplanır ve akşam kahvesi içilir. Bu gelenek böyle gelmiş böyle de gidecektir diye umuyoruz. 

Bir Fincan Türk Kahvesi


Türk Kahvesi Nasıl İkram Edilir?

Türk kültüründe misafirperverliğe büyük önem verilir. Misafirlere sunulacak kahve de özen ve önem gerektirir. Özel el değirmenlerinde çekilerek öğütülen kahve çekirdekleri, bakır cezvelerde özenle pişirilir. Günümüzde ocakta pişirilse de eskiden mangallarda külde pişirilen kahvelerin unutulmazdır. Kahvenin bol köpüklü olması, yanında küçük bir bardak su ve Türk lokumu ile ikram edilmesi geleneklerimizin günümüze kadar gelmiş şeklidir. Kahveler yudumlanır ve üzerine su içilir. Lokum yenilerek ağız tatlandırılır.

Türk Kahvesinin Faydaları

Bu ikram seremonisi ve lezzeti yanı sıra Türk kahvesinin faydalarından da bahsetmek gerekir. Türk kahvesinin antioksidan özelliği vardır. İçeriğindeki polifenoller ile antikanserojen özellik sağlamaktadır. Günde içilen 1 -3 fincan kahve kanser önleyici özelliktedir. Dikkat dağınıklığını önler, konsantrasyonu arttırır, zihni geliştirir. Alzheimer hastalığını önlediği de söylenmektedir.

Türk kahvesinin tansiyon yükselttiği söylense de yapılan bilimsel çalışmalar doğrultusunda bu yargının doğru olmadığı saptanmıştır. Düzenli içildiğinde tam tersine tansiyon dengeleyici özelliği bulunmaktadır. Aynı şekilde düzenli olarak Türk kahvesi içenlerde kalp ve lenf damarlarının iç yüzeylerindeki hücrelerin onarılmasıyla kalp, damar rahatsızlıklarına yakalanma riskinin daha düşük olduğu açıklanmıştır. Şekersiz tüketilmesi ile şeker hastalığına da olumlu etkileri bulunmaktadır. Yapısında ki kafein sayesinde vücutta yağ yakımını hızlandırıyor. Bu yüzden diyet yapanlar için de uygundur. Safra taşı oluşumunu engelliyor. Karaciğer yağlanmasına çok iyi geliyor ve iltihabı azaltıyor.

Tabi ki Türk kahvesinin bu faydaları çok içilmesini gerektirmiyor. Fazla tüketilmesi mide sorunlarına neden olabilecektir. Bu yüzden kararında keyifle tüketmek en doğrusudur.


İlgili içerik: Osmanlı Sarayından Dünyaya Yayılan Lezzet: Türk Lokumu