Sevde Kalafat
3 years ago - 1 Dakika, 48 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Kazova'nın Kuş Cenneti "Kaz Gölü"

Pazar-Zile yolu üzerinde bulunan ve çevresindeki ovaya bereket veren Kaz Gölü, bizi gözetleme kulesi bir de manda sürüsüyle karşıladı.

Kazova


Göl, Kazova adının verildiği Tokat'ın bu bereketli topraklarının ortasında ışıldayan bir inci adeta. Kaz Gölü göçmen kuşların göç güzergahı üzerinde bulunduğu için, kuşların burada konaklamasına imkan sağlıyor.

Kuluçka dönemlerini burada geçiren kuşların göl üzerinden geçişi mart ayı itibarıyla başlayıp mayıs ayının başlarına kadar devam ediyor. Erken gelen kuşlar ise nisan ayı sonu mayıs ayı başlarında yavrularını çıkarıyorlar. Haziran ayının sonlarına doğru ise yavrular uçmaya hazır oluyorlar.

Kaz Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası yerli ve göçmen kuşların yuva yapma, kuluçkalanma alanı.

Kaz Gölü’nde yaklaşık 108 çeşit kuş türü olduğu bilinmekle beraber bu rakam yıl boyu değişiklik gösterebiliyor. Anlayacağınız bu bölge bir kuş cenneti.

Saksağan, Kara Leylek, Ak Leylek, Angıt, Alaca Balıkçıl, Gri Balıkçıl, Ak Kuyruksallayan Büyük Beyaz Balıkçıl, Sutavuğu, Sakarmeke, Elmabaş, Kamışçın, Batağan, Sazbülbülü, Karatavuk, Ördek türleri, Kaz türleri, Çulluk, Serçe, Sığırcık, Kızılgerdan, Sögütçerçi, Karakızılkuyruk, Kızkuşu, Çıkrıkçın, Çıvgın, Çayır incirkuşu gibi birçok türün ziyaret ettiği gölde, çevresinde hiçbir sanayi kuruluşu olmamasından dolayı kirlenme söz konusu değil.

Kaz Gölü Bakanlar Kurulu kararıyla 2006 yılında “Yaban Hayatı Geliştirme Sahası” ilan edildi. 2016 yılında Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından çevresinde düzenleme çalışmalarına başlandı ve çevre düzenlemesi halen devam ediyor.

Kazova


11 bin 700 dekar alanı kaplayan Kaz Gölü’nde ahşap iskeleden yürüyüş yolları iki adet gözetleme kulesi “Kaz Gölü Kuş Cenneti Projesi” kapsamında bir adet ziyaretçi evi bulunuyor. Bu sayede ziyaretçilere, kuşlara zarar vermeden gözlem yapabilme imkanı sağlanıyor.

Ben de sizlere doğa harikası Kaz Gölü’ne uğrayıp kuşları doğal yaşamları içinde gözlemlemeyi, tabiatın kokusunu içinize çekmeyi tavsiye ediyorum.