Aiperi Seiitbekova
1 year ago - 53 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Bişkek'in Kuruluşunun 140.Yıldönümüne İthafen Sergi Açılacak

Bişkek'in kuruluşunun 140. yıldönümüne ithafen Kırgızistan Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenecek olan sergide 140 resim ve fotoğraf sergilenecek. 

Bişkek


Düzenlenecek olan #Art140bishkek Sanat Festivali sergisinin açılışı, 1 Temmuz'da, Gapar Aytiyev adındaki Kırgız Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi'nde gerçekleştirilecek.

Festival, şehrin tarihini, doğasını ve kültürünü tanıtmayı hedefleyerek, gençlerin görseller üzerinden kültürel diyalog kurmasını ve manevi değerlerin de farkına varmalarını sağlamayı planlıyor.

Sergide şehrin doğasını, kültürünü, insanlarını, tarihini ve yapılarını yansıtan 140 eser  sergilenecek. Eserler 70 resim ve 70 fotoğraftan oluşuyor. En iyi çalışmalar çeşitli hayırsever faaliyetlerde yer alacak.

1 Haziran 2018 tarihinde başlayan Sanat Festivali kapsamında #Art140bishkek konu etiketiyle binlerce görsel çalışma internet üzerinden paylaşılmıştı.

Bişkek şehri bu sene 140'ıncı yaşını kutluyor. Şehrin temeli 1825 yılında kurulan Pişpek kalesinin kuruluş tarihine dayanmasına rağmen, 29 Nisan 1878 tarihinde Rusya çarlığının Ceti-Suu bölgesi komutanı Gerasim Kolpakovskiy Tokmok’taki merkezin Bişkek’e taşınması emriyle Bişkek’in resmi kuruluş tarihi 29 Nisan olarak kabul edilir.