Türkan Hüseynova
4 years ago - 1 Dakika, 3 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Bişkek, Şanghay İşbirliği Örgütü'ne Üye Ülkelerin Adalet Bakanlarını Ağırlamaya Hazırlanıyor

Şanghay İşbirliği Örgütü'ne (ŞİÖ) üye devletlerin adalet bakanları altıncı toplantılarının hazırlıkları ile ilgili ilk toplantılarını 3-4 Mayıs tarihlerinde Bişkek'te yaptılar. Haber Adalet Bakanlığı'nın basın servisi tarafından bildirildi.

Bişkek, Şanghay İşbirliği Örgütü


Ayrıca, ŞİÖ ülkeleri Adalet Bakanlarının Toplantısı'nın hukuki hizmetleri ve adli-uzman faaliyetleri konusunda uzman çalışma grupları toplantısı gerçekleştirilmiştir. Toplantıya Hindistan, Kazakistan, Çin, Kırgızistan, Pakistan, Rusya, Tacikistan ve Özbekistan'dan uzmanlar katıldı.

Toplantıda, katılımcılar sivil ve ceza davalarında karşılıklı adli yardım, hukuk eğitimi, adli faaliyetler ve hukuki hizmetlerin sağlanması gibi alanlarda ŞİÖ üyesi ülkelerin Adalet Bakanlıkları arasındaki iş birliği ve iş birliğindeki sorunlar konusunu önümüzdeki toplantının gündemine eklenmesini karar aldı.

ŞİÖ üye ülkelerinin Adalet Bakanları'nın ilk toplantısı, 2013 yılında Çin'in başkanlığında Pekin'de gerçekleştirilmişti. Bu toplantı ŞİÖ üye devletlerinin adalet bakanlıkları arasında yakın işbirliğinin başlangıcına işaret idi. Şanghay İş Birliği Örgütü Üye Devletleri Adalet Bakanları Toplantısı, beş yıl boyunca yıllık olarak düzenlenmektedir.

2018 yılında ŞİÖ üyesi ülkelerinin Adalet Bakanları Toplantısını düzenleme hakkı Kırgızistan Adalet Bakanlığı'na verilmişti.

Kaynak: akipress.org