Sevde Kalafat
3 years ago - 1 Dakika, 12 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Bitlis’teki Mucizeler Manastırı ve Kef Kalesi Turizme kazandırılacak

Bitlis’te bulunan 600 yıllık Mucizeler Manastırı, Selçuklu Mahallesi'nin üst kısmında yer alan kilise ve Urartular dönemine ait Kef Kalesi’nin turizme kazandırılması için Adilcevaz Belediyesi çalışmalara başladı. Restorasyon çalışmaları için hazırlanan proje Kültür ve Turizm Bakanlığına sunulacak. 

Adilcevaz Belediye Başkanı Necati Gürsoy "İlçemizdeki Mucizeler Manastırı olarak bilinen kilisenin 14'üncü yüzyılın başlarında yapıldığı tahmin edilmektedir. Bu kilise yıllar önce özellikle defineciler tarafından tahrip edilerek, harabeye dönüşmüştür. İlçemizde bulunan ikinci kilise ise Selçuklu Mahallesi'nin üst kısmında bulunmaktadır; fakat bu kilisenin ismi bilinmemektedir. Mutlaka o dönemde bunun bir ismi vardır; fakat şu anda kilisenin herhangi bir tespit ve kaydı yok. Yapılacak restorasyon projesiyle Mucizeler Manastırı ile birlikte Selçuklu Mahallesi'nde bulunan kilise, kültür turizmine kazandırılacak ve özellikle yabancı turistlerin en uğrak yeri olacak." dedi.


Bitlis’teki Mucizeler Manastırı ve Kef Kalesi Turizme kazandırılacak


Kef Kalesi Gün Yüzüne Çıkarılacak

Başkan Gürsoy “Kef Kalesi'ni gün yüzüne çıkarmak için daha önce kalede kazı çalışmalarına katılan Başkent Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. M. Cengiz Işık'la görüşerek, kalede tekrar kazı çalışmaları başlatılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunduk. İnşallah, kiliselerle birlikte Kef Kalesi'ndeki çalışmaları en kısa sürede başlatıp, ilçemiz turizmine kazandıracağız. Bu yapıların turizm açısından ilçemize önemli katkı sağlayacağını düşünüyorum" dedi.