Burak GÜRAN
2 years ago - 2 Dakika, 37 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Blockchain nedir? Nerelerde ve Nasıl Kullanılır?

İlk kez 2008 yılında Satoshi Nakamoto adında kişi veya kişiler tarafından yazılan, Bitcoin kripto para birimi ile birlikte adını duyduğumuz Blockchain, belki de çoğu kişi tarafından Bitcoin gibi kripto para birimi sanılıyor olabilir. Aslında Blockchain, Bitcoin ile gündeme gelen bir teknolojidir. Şu anda en popüler kullanım alanı kripto paralar olsa da, getirdiği yenilikçi teknolojik imkanlar sayesinde bir çok alanda kullanılabilir. Sosyal medyada dolaşan Cahit Zarifoğlu’nun “Asıl marifet buluttaydı, fakat herkes yağmura şiir yazdı.” Bu sözü, Bitcoin ve Blockchain ilişkisine tam yerinde bir örnek teşkil etmektedir.

Blockchain nedir? Nerelerde ve Nasıl Kullanılır?


Blockchain Nedir?

Türkçe anlamıyla blok zincirinin en sade tanımı, herhangi bir merkezi sisteme bağlı olmayan, şifrelenmiş işlemlerin takibi sağlayan, verilerin sistemdeki kayıtlı kullanıcılar tarafından onaylanıp, depolandığı dağıtık bir veri tabanın, adından da anlaşıldığı gibi zincirleme bir modelle bir biri ardına bloklandığı, zaman damgalı küresel, dijital bir kasa defteridir.

Herhangi bir işlemde örneğin araba satışında, alıcı ve satıcının kimlik bilgileri, aracın o anki durumu, özellikleri gibi bilgiler şifrelenir ve bir blok oluşur. Bu bilgi bloğu sistemdeki tüm kullanıcılara dağıtılır. Kullanıcılar tarafından oy birliğiyle doğrulanan bu bilgi bloğu bir önceki bloğun sonuna eklenir. Blockchain teknolojisinin en büyük özelliği merkezi olmayan bir doğrulama sistemine sahip olmasıdır. Yani arabayı satan ile alan kişi arasında 3üncü bir tarafa (Noter’e ) ihtiyaç duyulmamasıdır.

Blockchain nedir? Nerelerde ve Nasıl Kullanılır?


Güven Sağlayan Şeffaf Yapısı

Bu yapılan işlemler sistemdeki bütün kullanıcılara gönderilir ve herkes aynı bilgilere sahiptir. Sistemde bulunan herhangi biri bu zamana kadar birikmiş bütün bilgi bloklarını inceleyebilir, onları gözden geçirebilir. Ancak taraflara ait şifrelenmiş kimlikler kullanıldığından, alıcı ve satıcının gerçekte kim olduğu bilinemez veya tahmin edilemez. Bu açıdan Blockchain teknolojisi, tarafların anonim kalmasını sağlar.

Potansiyel Kullanım Alanları

Blockchain aracısız para transferine kolaylık sağladığı gibi yaşamımızın diğer alanlarında da bizlere yeni teknolojiler, imkanlar sunabilir. Mesela şuanda iletişim platformlarının tamamı bir kurum yada kuruluş tarafından yönetiliyor. Cep telefonları ile yaptığımız görüşmeler, internet üzerinden gönderdiğimiz e-postalar, sosyal medya hesaplarımız tamamı bir merkeze bağlı ve istenildiği zaman müdahale edilebilir durumdalar.

Blockchain teknolojisi kullanılarak geliştirilecek bir iletişim platformu ile mesajlarımız, görüşmelerimiz tamamen güvenli hale gelebilir.

Ya da Fotoğrafladığımız sanatsal bir kareyi, bir çizimi, bir şarkıyı anında blockchain ile geliştirilmiş telif hakkı sistemine girerek, bu içeriğin bize ait olduğunu teyit ettirebilir, hiçbir patent kuruluşuna bağlı olmadan projelerimizin, çalışmalarımızın patentini alabiliriz. Sahibi olduğumuz gayri menkullerin, tapuların bize ait olduğunu doğrulayabiliriz.

İlk Kez Bir Ülke Blockchain Teknolojisiyle Oy Kullandı

Blockchain nedir? Nerelerde ve Nasıl Kullanılır?


Dünyada ilk kez bir ülke, seçim sürecine blok zinciri teknolojisini entegre etti. Afrika ülkesi Sierra Leone, 7 mart 2018’de genel seçimleri Blockchain teknolojisi ile yapan ilk ülke oldu. Oyların Blockchain teknolojisinden yararlanarak kripto şifrelemeyle yollanılmış olması sayıldıktan sonra değiştirilme ihtimalini de ortadan kaldırdı.

Blockchain, bir merkeze bağlı olmadan işlemlerin güvenli, şifreli ve müdahale edilemez oluşunun ortaya çıkarttığı imkanlar doğrultusunda pek çok sektörde pek çok işi daha verimli ve daha etkili şekilde yapabilmemize ve maliyetleri azalmamıza olanak sağlıcak bir teknoloji.