Aiperi Seiitbekova
4 years ago - 49 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

BM, İran, Rusya ve Türkiye'nin Suriye Toplantısı Cenevre'de Gerçekleşecek

İran, Rusya ve Türkiye'nin üst düzey yetkilileri ile BM yetkilileri, Suriye'de bir anayasal komitenin kurulması için Cenevre'de toplanacak.

BM, İran, Rusya ve Türkiye


Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın açıklamasına göre,  Cenevre'deki Suriye toplantısı 18-19 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek. Toplantıda, Türkiye, Rusya ve İran'ın üst düzey yetkilileri ile BM, Suriye için anayasal komite kurma konusunu istişare edecekler. 

Suriye Anayasası’nın yeniden yazımı için kurulacak komitenin üyelerini seçmekle sorumlu olan BM Temsilcisi Staffan de Mistura, yeni anayasanın Suriye’de düzgün bir şekilde seçim yapılmadan önce tamamlanması planlandığını bildirdi. Bununla birlikte başka devletlerin de konuyla ilgili tartışmalar için davet edileceğini ifade etti.

De Mistura, daha önce Mısır, İran ve Türkiye ile Suriye konusunda bölgesel istişarelerde bulunmuştu ve benzer toplantılara devam etme niyetini ifade etmişti. 

Suriye'de bir anayasal komitenin kurulmasına ilişkin karar, Ocak 2018'de Soçi'de gerçekleşen Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'nde kabul edilmişti. 

BM Temsilcisi Staffan de Mistura, komiteye 50 civarında devlet temsilcisinin üye olacağını belirtti. 

Kaynak: riafan.ru