Burak GÜRAN
3 years ago - 1 Dakika, 32 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı Üzücü Bitti

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından bu yıl Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’nın 30.'su yapıldı.

Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı Üzücü Bitti


İstanbul boğazının eşsiz manzarası eşliğinde dünyanın en iyi açık su yüzme etkinliği olarak gösterilen organizasyona, 55 ülkeden toplam 2 bin 419 sporcu katıldı. Türkiye’nin ve İstanbul’un tanıtımına katkı sağlayan yarış, Anadolu Yakası’nda Kanlıca İskelesi’nden başladı gruplar halinde İstanbul Boğazına atlayan yüzücüler Avrupa Yakası’nda Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı’na kadar yüzdüler.

Gençli ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun başlayış işaretini verdiği yarışta sporcular, yaklaşık 6 buçuk kilometre boyunca kulaç attılar. Yüzme esnasında yüzücülerin sağlık durumlarını eş zamanlı kontrol edebilmek için ve olası bir sıkıntılı durumun da müdahale etmek amacıyla ayak bileklerine elektronik çip bağlandı. Bu sayede yüzme boyunca kontrol altında tutulan yüzücülere parkur boyunca da deniz ambulansları eşlik etti.

Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı Üzücü Bitti


Yarışı, erkekler genel klasmanda 46 dakika 58 saniyelik derecesiyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden katılan Doğukan Ulaç birinci bitirdi. Kadınlar genel klasmanda da Türk Sporcu Hilal Zeynep Saraç,50 dakika 30 saniye ile parkuru birinci tamamlayan bayan sporcu oldu.

Yarışmada sonunda Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ile TMOK Başkanı ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi Asbaşkanı Uğur Erdener dereceye giren yüzücülere ödüllerini takdim etti.
Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı Üzücü Bitti

Yarış esnasında kahreden olay

30. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı, binlerce sporseverin heyecan dolu takibiyle sona erdi. Fakat TMOK’nın internet sitesinden duyurduğu habere göre, Mehmet Baykal isimli bir yarışmacı son 500 metre kala rahatsızlandı. Deniz sağlık ekiplerince fark edilerek hemen deniz ambulansına alınan ve müdahalesi yapılan Baykal, daha sonra sevk edildiği hastanede de yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Konuyla ilgili TMOK resmi internet sitesinden başsağlığı mesajı yayınlandı.