Burak GÜRAN
1 year ago - 1 Dakika, 28 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Bosna Hersek’te 508. Ayvaz Dede Şenlikleri

Boşnakların İslam’ı kabul etmesinin en önemli simgelerinden Akhisarlı Ayvaz Dede anısına 508 yıldır şenlikler düzenleniyor.

Bosna Hersek’te 508. Ayvaz Dede Şenlikleri


Şenlikler kapsamında Başkent Saraybosna’daki At Meydanı’ndan ve ülkenin farklı şehirlerinden atlılar geleneksel kıyafetleri ve taşıdıkları sancaklarla hafta sonu düzenlenecek tören için Prusac şehrine doğru uğurlandı.

Bosna Hersek İslam Birliği Başkanı Husein Kavazovic’in duasıyla birlikte yola çıkan atlılar 4 gün boyunca at sürecekler. Ferhadiye ve Mareşal Tito caddelerinde renkli görüntülerin yaşanırken, tarihi Latin Köprüsü’nden geçen atlılar çevredekilerin yoğun ilgisiyle yollarına devam ettiler.

Bosna Hersek’e Osmanlı’nın fethinden önce gelen Ayvaz Dede’nin anısına düzenlenen etkinliğe her sene binlerce kişi katılmakta, öte yandan şimdiye kadar yapılan etkinliklerin en eskisi olma özelliğini taşımakta.

Kur’an-ı Kerim ve ilahilerin okunacağı Tören, 1 Temmuz’da Ayvaz Dede'nin beş asır önce Prusac'taki kuraklığa karşı 40 gün kalarak dua ettiği dağda başlayacak ve öğle namazının kılınmasıyla sona erecek.

1947 yılında eski Yugoslavya döneminde yasaklanan etkinlik, 1990'dan itibaren yeniden düzenlenmekte.

Bosna Hersek’te 508. Ayvaz Dede Şenlikleri


Ayvaz Dede rivayete göre, irşad maksadıyla Anadolu’dan bölgeye gelen Manisa Akhisarlı bir derviştir. 500 yılı aşkın süre önce kuraklığın yaşandığı ve bugün şenliklerin yapıldığı Donji Vakuf şehrinin Prusac kasabasındaki dağa gelmiştir.

Bölgede halk kıtlık çekmekte, hayvanlar susuzluktan telef olmaktaydı. Bu sebeple 40 gün 40 gece burada kalıp ibadetle geçirerek dua etti. Bir gece uykusunda iki koçun kafalarını tokuşturduğunu gören Ayvaz Dede, boynuz sesiyle uykusundan uyandığında bir anda karşısında yarılan dağı ve gürül gürül akan ırmağı buldu.

Böylece bölge suya kavuşmuş, kuraklık sona ermiş oldu. Olayı duyan çok sayıda kişi de bu sebeple Müslüman oldu.