Sevde Kalafat
1 year ago - 2 Dakika, 10 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Bir "Behçet Necatigil" Yazısı

Behçet Necatigil, 14 Nisan 1916 yılında İstanbul Fatih'te dünyaya gelmiş, edebiyatta "Evler Şairi" olarak bilinen şiir üstadlarındandır. Adeta evlerin sesidir Necatigil.

Şu dünyada oturacak o kadar yer yapıldı:
Kulübeler, evler, hanlar, apartımanlar
Bölüşüldü oda oda, bölüşüldü kapı kapı
Ama size hiçbir hisse ayrılmadı
Duvar dipleri, yangın yerleri halkı,
Külhanlarda Sarnıçlarda yatanlar!

Behçet Necatigil kimdir?

Necatigil'in çocukluk dönemi, hem aile ortamı hem de sağlık sorunları nedeniyle acılı ve sıkıntılı geçmiştir. Beşiktaş'ta başladığı eğitimini Kastamonu "Erkek Muallim Tatbikat Mektebi"nde tamamlamıştır. Ortaokula Kastamonu'da başlasa da eğitimine iki yıl ara vermek zorunda kalmıştır.

Bir "Behçet Necatigil" Yazısı


Türkçe öğretmeni Şair Zeki Ömer Defne, Necatigil'in yeteneğini keşfetmiş ve onunla yakından ilgilenmiştir. Tedavi olması gereken Necatigil, İstanbul'a dönmüş ve Kabataş Lisesi Orta ikinci sınıfına kaydolmuş, üç yıl sonra da lise edebiyat kolundan birincilikle mezun olmuştur.

İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne kaydolmuştur. Cevdet Kudret'in Necatigil'in şiirleri üzerinde etkisi büyük olmuş, Cevdet Kudret'in "Birinci Perde" kitabını elinden düşürmemiştir.

Behçet Necatigil'in eserleri

Necatigil "Toplumcu realist" doğrultuda şiirler yazmış, kendinden bahsettiği şiirlerinde bile toplum genelini yansıtmaya gayret etmiştir. "Ben" adlı yazısında şöyle vurgulamıştır: "Her ben, dolaylı şekilde sen'i anlatış, bir sen'den yakınıştır. Çünkü benim yerim sen'le onun arasındadır ve o değildir bana yakın olan, sensin. Ben ben olsam dilbilgisi kitaplarındaki tekil şahıs zamirlerini şu sıraya göre düzenlerdim: Sen, ben, o! Başta sen gelir, çünkü ben diye bir şey yok sen olmadıkça. Her ben benliğini sen'le anlatır."

Şair "Şiir Burçları" kitabında şiir için anahtar niteliği taşıyan şu sözleri söylüyor:

"Bence her şair, şiir hayatı boyunca, üç burçtan: Gurbet, hasret ve hikmet burçlarından geçiyor."

Şiirinde sosyal konulara ideolojik bir bakışla değil tamamen kendi dünyasında yaşadığı, hissettiği ve kendi süzgecinden geçirdiği şekilde yer vermiştir.

Necatigil, akciğer kanseri nedeniyle tedavi görürken 13 Aralık 1979 yılında hayata gözlerini yummuştur.

Beşiktaş Belediyesi, Necatigil'in on yıl kadar yaşadığı Camgöz Sokağına "Behçet Necatigil Sokağı" adını vermiştir. Sağlığında bu sokağa adının verilmesini hep isteyen şair "Adım" şiirinde bu konuya değiniyor:

Adım neye verilir
Evlere--ilerde
Kalmaz böyle evler
Boşlukta şiirlere verilir.

Adım nereye verilir
Sapa sokak kenar bir mahallede
Bana benzer
İyidir.
...

Cevdet Kudret ise Necatigil'in Beşiktaş'ta bir sokağa adının verilmesini şu dizelerle anlatıyor:

...
Ben de ona benzesem
Dipnot bir kitapta:
Behçet Necatigil
Doğum ölüm yılları
Şair, radyo oyunları yazarı
Öğretmendi
Ölümünden sonra Beşiktaş'ta bir sokağa
Adı verildi.