Aynur Toleubayeva
1 year ago - 57 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Kazakistan'ın "7 Mayıs Vatan Koruyucuları Günü"

Baş komutan, Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in 7 Mayıs 1992'de Ulusal Silahlı Kuvvetlerin oluşturulmasına dair kararnameyi imzalamasıyla bugünün (7 Mayıs) Vatan Koruyucuları Günü olarak kutlanması kararlaştırılmıştır.

Kazakistan

Askeri geçit töreni Cambıl bölgesinin Kordai semtindeki 40. askeri üs Otar'da gerçekleşti. Törene Başkomutan, Savunma Bakanı Saken Casuzakov'un eşliğinde helikopterle geldi.

Geçit törenine yaklaşık 3 bin asker, 300 askeri teçhizat ve 40 askeri uçak katıldı.

Kazakistan askeri reform ve devlet programına ilişkin, askeri doktrinin ve ordu reformunun güncel konularını yansıtan bir yaklaşımı benimsemiştir. Özellikle, Kazakistan'ın silahlı kuvvetleri, kara kuvvetlerinin ve hava kuvvetlerinin yanı sıra hava savunma güçlerinin ana karargahlarının oluşturulmasıyla üçlü bir yapıya geçilmiştir. Hava kuvvetleri yüksek komutanlığın yedek rolünü üstlenmektedir. Roket kuvvetleri ve topçuları ayrı bir birlik oluşturmuştur. Kazakistan'ın NATO ülkeleri ile arasındaki işbirliği sayesinde oluşturulan “Kazbat” taburu NATO standartlarına uygun olarak donatılmıştır ve BM ile imzalanan mutabakat belgesine göre “mavi kask”ın bir parçasıdır. Аyrıca, Silahlı Kuvvetlerin gelişmesine, Kazakistan'daki savaşma kapasitelerinin artırılmasına sürekli olarak dikkat edilmekte, askerlerin profesyonelliğinin geliştirilmesi için gerekli hazırlıklar yapılmaktadır.

Kaynak: ca-news.org

www.calend.ru