Aiperi Seiitbekova
3 years ago - 3 Dakika, 54 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Bugün Srebrenitsa Soykırımının Kurbanları Anılıyor

Bugün 11 Temmuz’da Bosna Hersek başta olmak üzere birçok ülkede Srebrenitsa soykırımının kurbanları anılıyor. Ülkenin doğusundaki madenciler şehri Srebrenitsa, 1995 yılında Ratko Mladic komutasındaki Sırp birlikleri tarafından işgal edilmesinin ardınan Boşnak halkının büyük bir toplu mezarlığına dönüşmüştü.

Bugün Srebrenitsa Soykırımının Kurbanları Anılıyor


Tam 23 sene önce yaşanan soykırımın kurbanlarını anmak için Bosna Hersek’te 8-11 Temmuz tarihleri, Srebrenitsa Soykırımının Kurbanlarını Anma Günleri olarak ilan edildi ve çeşitli faaliyetler düzenlendi.

Barış Yürüyüşü

Program 8 Temmuz’da her sene binlerce Boşnak'ın katılımıyla gerçekleşen geleneksel Barış Yürüyüşü" (Marş Mira) ile başladı. Binlerce kişinin katledildiği orman yolu da bu sene yürüyüş güzergahına dahil edildi. 

Bugün Srebrenitsa Soykırımının Kurbanları Anılıyor


Katılımcıların ilk defa kullandığı bu 13 kilometrelik güzergah, yerli halkın, 1995’te katliamın başlamasıyla daha güvenli olduğu bilinen Tuzla şehrine ulaşmaya çalışırken takip ettikleri yoldu. Ancak, bu ölüm yolunda binlerce Boşnak, Sırp askerlerinin mayınlı pususunda hayatlarını kaybetti.

Sonradan yapılan bölgeyi mayınlardan temizleme çalışmaları sırasında, bazı kurbanların cesetleri ve onların üzerlerinde bulunan eşyalara ulaşıldı.

Üç günlük yürüyüş sonunda, 11 Temmuz'da Srebrenitsa şehitliğine varan katılımcılar, orman yolu boyunca bulunan ve dokunulmayan eşyaları görerek soykırımın izleriyle tanıştılar.

Bu sene 14.’sü düzenlenen yürüyüşe farklı ülkelerden binlerce kişi katılarak, her gün ortalama 35 kilometre yol katedildi. Yürüyüş, katılımcıların Potoçari Anıt Mezarlığı'na ulaşmasıyla sona erdi. 

Bu arada, 10 Temmuz'da başkent Saraybosna'dan hareket eden, 600 civarında farklı ülkeden gelen motosikletliler ve Hırvatistan'ın doğusundaki Vukovar şehrinden 6 Temmuz'da başlayan Vukovar-Srebrenitsa Maratonu'nun katılımcıları da anıt mezarlığa ulaşarak, soykırım kurbanlarını andılar.

Soykırımın 35 kurbanının kimliği tespit edildi

Bugün Srebrenitsa Soykırımının Kurbanları Anılıyor


Bosna-Hersek’te Srebrenitsa soykırımının kurbanlarının kimliklerini tespit etme çalışmaları hala devam ediyor. Bu sene toplu mezarlardan çıkarılan 35 kurbanın kimliği tespit edildi. Bu kurbanlar, 11 Temmuz’da anma törenleri kapsamında, öğle namazının ardından Potoçari Anıt Mezarlığı'na defnedildi.

Bu yıl defnedilen kurbanların en genci 16 yaşında, en yaşlısı ise 71 yaşında idi. Onların arasında 6 aylık hamileyken orman yolunda eşi ile birlikte öldürülen Remzija Dudic de vardı.

Kurbanların cesetleri, savaş yıllarında Birleşmiş Milletler’in (BM) askeri üssü olarak kullanılan eski akümülatör fabrikasından çıkartılarak anıt mezarına getirildi.

Potoçari’de gerçekleşen cenaze törenine yurt içi ve yurt dışından binlerce kişi katıldı ve kurban yakınları ile birlikte, Potoçari Anıt Mezarlığı'na defnedilmiş şehitler için dua etti.

Türkiye Srebrenitsa katliamını unutmadı

Bugün 11 Temmuz’da İstanbul’un Anadolu yakasında "Srebrenitsa Soykırımını Anma Yürüyüşü" düzenlenecek. Türkiye saati ile 18.30'da Kartal ilçesindeki Bülent Ecevit Kültür Merkezi'nin önünden başlayacak olan yürüyüş, Kartal Sahil Meydanı'nda yer alan Srebrenitsa Anıtı'nın önünde bitecek. Srebrenitsa Anıtı önünde, soykırımda yaşamını yitiren 8 bin 372 Boşnak için anma töreni düzenlenecek.

Saat 19:30’da başlayacak olan anma törenine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katılması bekleniyor.

Törenin ardından Pendik Bosna Sancak Derneği'nde, Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı'nın düzenlediği konferansta Prof. Dr. Smail Çekiç konuşma yapacak. Konferans saat 21:00’da başlayacak. 

Srebrenitsa Soykırımı

Bugün Srebrenitsa Soykırımının Kurbanları Anılıyor


Srebrenitsa, Bosna Hersek’in doğusunda bulunan madenciler şehridir. 1991 yılında yapılan nufüs sayımına göre Srebrenitsa’da 5,7 bin kişi yaşıyordu ve onların 3 bin 600’ü (%63,92) Boşnaklar, bin 600’ü (%28,40) de Sırplar idi. 1995 yılında soykırımın yaşandığı dönemde şehirde 30 bin civarında nufüs yaşıyordu.

Ülkede 1992-1995 yıllarında gerçekleşen Bosna savaşı sırasında dünyanın en yıkıcı Srebrenitsa Soykırımı yaşandı. 1995 yılında Boşnak köylerini ele geçiren Sırp askerleri, 11 Temmuz tarihinde Ratko Mladic komutanlığında Srebrenitsa şehrini ele geçirerek binlerce insanı katletti. Şehirde, sonradan kaçarken orman yolunda katledilen Boşnak asker ve sivillerin sayısı 8 bine ulaşmaktadır. Onların 500 yakını 18 yaşını doldurmamış çocuklar idi.

Srebrenitsa Anıtı’nın resmi verilerine göre 11-12 Temmuz’da yaşanan soykırımda 8 bin 372 kişi hayatını kaybetti. Onların sadece 6 bin 439’unun kimliği tespit edilerek şehitliklere defnedildi. 2017 yılında toplu mezarlıklardan çıkarılan 301 kurbanın kimliği tespit edilirken bu sene, 35 kurbanın kimliği tespit edildi. Daha bin civarında kurbanın kimlik tespit çalışmaları sürüyor.

Srebrenitsa katliamı, Birleşmiş Milletler’in Uluslararası Mahkemesi’nin 26 Şubat 2007 tarihli kararı ile Boşnaklara karşı yapılan soykırım olarak kabul edildi. 2009 yılında Avrupa Parlamentosu 11 Temmuz’u "Srebrenitsa Soykırımının Kurbanlarını Anma Günü" olarak ilan etti. 


Kaynak: trt.com.tr; aa.com.tr