Mamurjon Akhmatjonov
3 years ago - 46 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Özbekistan'da Elektrikli Otomobil Üretilecek

Özbekistan'da, “2018-2019'da yatırım ve altyapı projelerinin uygulanmasını hızlandırmak için ek önlemler” başlıklı Cumhurbaşkanı kararnamesiyle elektrikli arabalar üretilmesi planlanıyor. 

Özbekistan


Kararname ile umut vaat eden bölgesel projeler onaylandı. Örneğin, Buhara bölgesinde toplam 273 milyon dolarlık 7 proje önerilmişti ve bunlardan biri de alternatif enerji kaynaklarının geliştirilmesi ve elektrikli otomobillerin üretilmesi projesiydi.

64 milyon dolar değerindeki projenin yabancı yatırımları çekeceği öngörülüyor. Projenin 2019-2020 yılında hayata geçirilmesi bekleniyor. Alanında en büyük elektro mobil üreticisi olan Çin'in Henan Suda Elektrikli Araç Teknolojisi Co. Ltd şirketi bu projedeki en önemli işbirlikçi olarak belirlendi.

Ayrıca, Buhara bölgesinde başka bölgesel projenlerin gerçekleştirilmesi de planlanıyor. Almanya ile (100 milyon dolar bütçeli) güneş enerji santralleri, Türkiye ile (15 milyon dolar bütçeli), ısı konstrüksiyonları, Çin ile (30 milyon dolar bütçeli) DSP ve DVP ürünleri üretimi olmak üzere birçok umut verici projenin başlatılması için görüşmeler devam ediyor.