suzan besici
3 years ago - 1 Dakika, 43 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Bulgaristan Ne Yapmaya Çalışıyor?

Bulgaristan Ulusal Gelir Ajansı, Başmüftülüğün devlete olan borçlarını gerekçe göstererek "Sofya Yüksek İslam Enstitüsü" binasını sattı.

Dünya İslam Bankası tarafından satın alınarak 2000 yılında Bulgaristan Başmütülüğü’ne bağışlanan bina, "Sofya Yüksek İslam Enstitüsü okul binası" olarak kullanılıyordu.

Bulgaristan Ne Yapmaya Çalışıyor?


Bulgar Hükümeti, Başmüftülüğün borçlarını bahane ederek Bulgaristanlı Müslümanlar için çok önemli olan okul binasını bugüne kadar görülmemiş bir yol izleyerek gizli artırma yolu ile sattı. Değerinin çok altında bir fiyata yapılan satış işlemiyle ilgili kamuoyunu tatmin edebilecek bir açıklama yapılamadı.

Bulgar Hükümetinin yaptığı bu haksız uygulama azınlıkların mal güvenliğine ilişkin ciddi şüpheler oluştururken, önemli bir eğitim kurumunun böylesine basit bir gerekçe gösterilerek satılması, Bulgaristan vatandaşı Müslümanlar arasında büyük üzüntüye neden oldu.

Yüksek İslam Enstitüsünü Bitirilmeye mi çalışılıyor?

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Türkiye'de bulunan Bulgarlara ait gayrimenkulleri onarıp sahiplerine iade ediyor olmasına karşın, Bulgar Hükümetinin uyguladığı bu yöntem Bulgaristan vatandaşı Müslümanlarda  ciddi şüpheler doğurdu. Başmüftülüğün borçları bahane edilerek; Başmüftülüğe ait başka gayrimenkuller olmasına karşın Sofya Yüksek İslam Enstitüsü binasının satılması akıllara, Bulgaristan Hükümeti Yüksek İslam Enstitüsü'nü bitirmeye mi çalışıyor sorusunu getirdi.

Bulgaristan Ne Yapmaya Çalışıyor?


Bulgaristanlı Müslümanlar Kendilerine Sahip Çıkılmasını İstiyorlar

Çocuklarının dinlerini öğrenmeleri konusuna önem veren Bulgaristan Müslümanları , kendileri için çok önemli olan okul binalarının sinsi emellerle satılması karşısında çaresiz kaldılar. Müslümanlar özellikle bölgede sözü geçen bir ülke olması nedeniyle Türkiye’den kendilerine sahip çıkmasını bekleyerek şöyle dediler: “Bizi yalnız bırakmayın. Dinimizi öğrenebileceğimiz kurumların kapatılmasına engel olun. Bu okullarımız kapanırsa biz dinimizi kimden öğreneceğiz? Dinimizi unutursak kimliğimizi de kaybederiz. Türk Hükümeti ve Başkan Erdoğan’dan bize sahip çıkmasını istiyoruz.”