Dilek Özdemir
3 years ago - 57 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Burdur'daki Maldivler: Muhteşem Salda Gölü

Salda Gölü, ölçülebilen 185 m derinliği ile Türkiye'nin en derin tatlı su gölü ve Mars'ın jeolojik yapısına benzerlik gösteren yeryüzündeki iki noktadan biri olarak kabul edilir. Salda gölü, dünyaca ünlü Maldivler'i andıran beyaz kumları ve turkuaz renkli suyuyla çevresine eşsiz bir güzellik sunuyor.

Burdur


Yüzülebilen, dalış gerçekleştirilebilen, kuş türlerinin gözlemlenebildiği en iyi noktalardan olan göl aynı zamanda fotoğraf tutkunlarının ve doğa severlerin uğrak yeri.

Salda gölünün bir başka özelliği de Mars üzerinde bulunan magnezyum yüklü taşların bu göldeki taşlarla benzerlik göstermesi. Bu taşlar da gölün görüntüsüne muhteşem bir ahenk katmakta. 

Burdur


Kültür ve Turizm Bakanlığı, 'Türkiye'nin Maldivleri' olarak anılan Salda Gölü'nü turizm açısından geliştirmek için düğmeye basarak hareket eylem planı hazırladı. Bundan hareketle gölün çevresinin doğal koruma alanı olması sebebiyle, gölün yakın çevresinde çevre dostu ve bölgenin yapısına uygun otel yatırımlarını gerçekleştirerek turist sayısını artırmayı planlıyor.

Yurtiçi ve yurtdışı etkili tanıtım kampanyaları ile uluslararası festivallerin düzenlenmesi sonucu gölün yılda 500 bin turisti ağırlaması bekleniyor.