Zeynep Güzel
2 years ago - 2 Dakika, 10 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Büyük Hun-Türk Kurultayları

Büyük Hun-Türk Kurultayı, eski Macar ve Hun Türk kavimlerini yakınlaştırmak amacı ile düzenlenen bir organizasyondur. Bu büyük organizasyonun ilki 2008 yılında Kazakistan’da gerçekleştirmiştir. Kazakistan’daki organizasyondan sonra kurultay, her iki yılda bir Macaristan’da düzenlenmeye devam etmiştir. Kurultay en son 2016 senesinde düzenlenmiştir. Macaristan Türk Kurultayı 2018 yılında ise 9-13 Ağustos tarihlerinde yine Macaristan’ın Bugaç kasabasında düzenlenecek. Peki, Türk-Hun Kurultayı nasıl doğdu, kurultay sırasında düzenlenen etkinlikler nelerdir? İşte bu soruların cevabı ve daha fazlası…

Büyük Hun-Türk Kurultayları


Hun-Türk Kurultayı Nasıl Doğdu?

Büyük Hun-Türk Kurultayı’nın düzenlenmesi ile ilgili ilk fikri, 2006 senesinde Macar Antropolog Andras Zsolt Biro tarafından ortaya atılmıştır. Özellikle Kazakistan’da yaptığı araştırmalar sırasında Kazakistan sınırları içerisinde Karpat Havzası Macarları ile Madjar kabilesi arasında genetik bir akrabalık olduğunu ispatlayınca, kurultay etkinlikleri doğmuştur. Kurultay, bugün gelinen noktada dünyanın en büyük gelenek yaşatıcı organizasyonu olarak kabul edilmektedir.

Günümüzde Hun-Türk Kurultayı’na katılan millet ve boylar ise şunlardır: Azerbaycan Türkleri, Başkurt, Bulgar, Avar, Buriat, Japon, Karakalpak, Kazakistan, Kazak, Kırgız, Madyar Boyu, Özbek, Moğol, Tatar, Türkmen, Türkiye Türkleri, Uygur, Macar, Saha ve Kuzey Kıbrıs Türkleri.

Büyük Hun-Türk Kurultayları


Kurultayda Düzenlenen Etkinlikler

Macaristan Turan Kurultay’ı sırasında, 500-1000’li yılların Orta Asya Turan halklarının yaşamlarını ortaya seren etkinlikler düzenlenmektedir. Bu etkinlikler arasında Turan atlılarının yaptıkları gösteriler de yer alıyor. Bunun yanında göçebe savaş oyunları, okçuluk ve tazı-şahin yarışları da düzenlenmektedir.

Büyük Hun-Türk Kurultayları


Organizasyon sırasında giyilen deri kıyafetler, kürk kalpaklar ve demir zırh, katılımcıların adeta zamanda yolculuk yapmalarını sağlıyor. Yine Türk-Hun Kurultayı sırasında Orta Asya kökenli otağ yani Turan çadırları kuruluyor. Atlı süvariler savaş sanatlarını sergiliyor ve Türk kavimlerinin geleneksel özelliklerini yansıtıyorlar. Bunların yanında her sabah günün ağarması sırasında katılımcılar davul ile uyandırılıyor. Bu davulun en önemli özelliği ise dünyanın en büyük şaman davulu olmasıdır. 188 santimetre çapındaki davulun derisi için bir bütün sığır derisi ve kavak ağacı kullanılmış.

Büyük Hun-Türk Kurultayı’na Türkiye’nin Katılımı

Büyük Hun-Türk Kurultayları


Organizasyona Türkiye ilk kez bin kişilik bir ekip ile birlikte 2014 senesinde katılmıştır. Kurultay sırasında Türkler çeşitli konserler vermiştir. Türkiye’den 500, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden yaklaşık 500 Türkün katıldığı organizasyon sonrasında hissedilen kardeşlik sayesinde katılım sonraki kurultayda da devam etmiştir. Hun-Türk Kurultayı 2018’de yine Macaristan’ın Bugaç kasabasında düzenlenecek ve çeşitli etkinlikler ile Orta Asya Turan halklarının yaşamları gözler önüne serilecek.