Burak GÜRAN
3 years ago - 1 Dakika, 2 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Büyükada Rum Yetimhanesi Restore Edilecek

Avrupa'nın en büyük tarihi ahşap yapılarıdan biri olan Büyükada'daki Prinkipo Rum Yetimhanesi, 1964 yılından bu yana metruk bir halde. Tapusu Fener Rum Patrikhanesi’ne devrolan yetimhane için harekete geçiliyor. Bu yaz aylarında restore edilecek olan tarihi yapı için 50 milyon dolar harcanması bekleniyor.

Büyükada Rum Yetimhanesi Restore Edilecek


Edinilen bilgilere göre, Europa-Nostra sivil toplum kuruluşu tarafından “Avrupa’nın Tehlike Altındaki 12 Kültürel Mirası” listesinde gösterilen bu etkileyici binanın restorasyonu için gerekli çalışmalar başlatılacak.

Büyükada Rum Yetimhanesi Restore Edilecek


Proje otel olarak başlamıştı

Büyükada Rum Yetimhanesi, 1900'lerin sonunda aslında otel olarak kullanılması amacıyla Fransız mimar Alexandre Vallaury tarafından inşa edildi. Şark Ekspresi'nin işletmesini yürüten Wagons-Lits adlı şirket burayı trenle İstanbul'a gelecek turistler için otel olarak kullanmak istiyordu. Ancak gerekli işletme ruhsatı alınamadı.

Büyükada Rum Yetimhanesi Restore Edilecek


Sultan 2. Abdülhamit Yetimhane Yaptı

Dünyanın ikinci, Avrupa’nın en büyük ahşap yapısı olma özelliğini taşıyan binanın kullanım hakkı, 1903 yılında Büyükada Rum Erkek Yetimhanesi Vakfı’na devredilerek, Sultan 2. Abdülhamit ve Patrik 3. İoakim tarafından törenle yetimhane olarak açıldı.

1935’te Vakıflar Kanunu’yla, yetimhanenin tüzel kişiliği tanındı. 1936’da Vakıflar’a devredilen bina, 1964’te Kıbrıs krizinde devlet tarafından boşaltıldı ve o tarihten sonra kullanılmadı.

Yetimhanenin 220 odası bulunuyor ve 1964'e kadar 5 bin 800'den fazla kimsesiz çocuğa ev sahipliği yaptı.